Capital.ba

Cijene paprene i pored niskih marži

13.12.2011. / 8:10

BANJALUKA, Iako se visina marži u Srpskoj u prosjeku kreće oko 13 odsto, te je znatno niža u odnosu na zemlje regiona, trgovci i dalje ostvaruju ogromnu zaradu jer su hljeb, meso i mnogi drugi proizvodi u RS najskuplji u okruženju.

Sekretar Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine Branko Kačarević je istakao da pored trgovačkih marži na cijenu proizvoda utiču i marže dobavljača i transporta.
– Kod određivanja marže prisutan je monopol ako nema više dobavljača određenih proizvoda ili usluga. Osim toga, imali smo više pritužbi domaćih proizvođača mesa koji su nam se žalili da veliki trgovinski objekti postavljaju drastične uslove da bi omogućili plasman njihovih proizvoda na svoje police, a koji nisu u skladu sa poštenim poslovanjem – istakao je Kačarević.
On je dodao da se proizvođači žale da ti trgovinski objekti određuju nabavnu cijenu, produžuju rok plaćanja robe i traže otpisivanje duga.
– Na taj način, bez obzira na visinu marže, trgovci ostvaruju ogroman profit, jer formiraju cijene koje su previsoke za standard stanovništva – istakao je Kačarević.
Prema podacima Pokreta potrošača RS, stanovnici RS jedu najskuplji hljeb u regionu, koji je u Srbiji jeftiniji i za 40 feninga u odnosu na Srpsku. Prema njihovim podacima, i meso je kod nas skuplje nego u zemljama u okruženju, pa je na primjer svinjsko meso u RS skuplje nego u Zagrebu.
Prema istraživanjima koja su sprovedena u Srbiji, najveće razlike između nabavnih i prodajnih cijena u Evropi su prisutne kod srpskih trgovaca, kod kojih marže u prosjeku iznose 23 odsto.
Ni trgovci u Crnoj Gori ne mogu se pohvaliti skromnim maržama. Na razlici između veleprodajne i maloprodajne cijene zarađuju od 20 do 30 odsto, a Slovenci oko 23 odsto.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovinskih radnji u RS Bogdan Marjanović je istakao da u skladu sa Uredbom Vlade RS o ograničavanju marži, visina marže na osnovne životne namirnice iznosi osam odsto, na cigarete četiri odsto, dok na kućnu hemiju od deset do 12 odsto.
– S obzirom na to, prosječna marža na robu u RS se kreće od 12 do 15 odsto – istakao je Marjanović.
Predsjednik Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović je istakao da se marže na robu u RS formiraju u zavisnosti od koeficijenta obrta.
– Marže na robu koja ima veću frekvenciju prodaje, kao što su hljeb i mliječni proizvodi su niže, kao i kod naftnih derivata, koji imaju sedmične ili desetodnevne zalihe – istakao je Petrović.
On je dodao da su marže znatno veće kod robe koja ima manji koeficijent obrta, odnosno koja stoji na skladištu i po godinu, jer stvara veće troškove poslovanja.
Uredba
U Ministarstvu trgovine i turizma RS su rekli da je Zakonom o regulisanju cijena dato pravo privrednim subjektima da formiraju cijene proizvoda slobodno prema uslovima na tržištu, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena.
– Ministarstvo je, vodeći računa o zaštiti životnog standarda stanovništva, donijelo Uredbu o ograničavanju marži u prometu robe, kojom su određene marže za osnovne životne namirnice od osam odsto na veliko, odnosno na deset odsto na malo – naveli su u Ministarstvu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Cijene paprene i pored niskih marži

    1. kapitalizamimi

      U Prijedoru, pa tako vjerovatno i drugim opstinama ima i onih koji ne postuju odluku o ogranicenju marzi, npr.: Total Market doo, u svojim trgovinama drzi Natura Vita jogurt od litre po cijeni od 2.49KM, sto imajuci u vidu da isti nabavlja od G.Vitamilk doo Prijedor, kao i sve ostale maloprodaje i veleprodaje, a cijena kod drugih je oko 2.00KM, ocigledno i nesumnjivo znaci da krsi odredbu, jer je vec razlika izmedju njihove i cijene u drugim maloprodajnim objektima veca od 15%-20%. Naravno, postoji mogucnost da su navedeni marketi registrovali i skladiste, odnosno veleprodaju na nivou preduzeca, pa naplacuju trosak skladistenja, prodaju robu sami sebi i sl. sa druge strane,da kroz te rupe u Zakonu ili njegovoj primjeni izbjegnu ogranicenje.

    2. kapitalizamimi

      – Ministarstvo je, vodeći računa o zaštiti životnog standarda stanovništva, donijelo Uredbu o ograničavanju marži u prometu robe, kojom su određene marže za osnovne životne namirnice od osam odsto na veliko, odnosno na deset odsto na malo – naveli su u Ministarstvu.
      da im je to cilj, ogranicili bi i marze na naftu i naftne derivate, kako u veleprodaji, tako i u maloprodaji, to bi imalo veceg efekta jer najvise utice kod formiranja cijena proizvoda, sto je sasvim normalno jer je i trosak po tom osnovu ogroman. Tu postoji ono ALI.. visoka cijena goriva donosi i veca davanja u Budzet, pa sa te strane vlast ima interesa jer novca je u budzetu i onako malo da zadovolji njihove apetite, sa druge strane i razne provizije idu kroz procenat, pa vodece politicare treba gledati i na rja nacin, kao ljudi s koji su normalno, slabi na mitu i korpuciji iliti ljepse bar zvuci, proviziji za precutnu saglasnost.