Capital.ba

Cijene ljuljaju socijalni dogovor

17.09.2011. / 8:30

BEOGRAD, Predstavnici Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca okupiće se u ponedjeljak, nakon ljetne pauze, na sjednici Socio-ekonomskog savjeta i podvući crtu koje su se sve tačke sporazuma realizovale od aprila do danas, a šta će se sve raditi tokom jeseni.
I mada su članovi ovog savjeta manje-više zadovoljni dosadašnjim učinkom, nije baš sve proteklo bez primjedbi. Najveću imaju sindikalci i to, prije svega, zbog različitih poskupljenja, uprkos obećanju iz Vlade da do toga neće doći.
– Nema dovoljno državne kontrole nad cijenama iako je Socijalnim sporazumom predviđeno da neće biti poskupljenja – ocjenjuje Ljubisav Orbović, predsjednik Saveza samostalnog sindikata Srbije. – Cijene, ipak, rastu i to na tih i perfidan način. Tako smo, s jedne strane, podigli minimalnu cijenu rada, pa samim tim i prosječnu zaradu za desetak procenata, ali se to u odnosu na potrošačku korpu ne osjeća i zato ispada da nismo ništa ni uradili. Porasle su cijene osnovnih životnih namirnica, komunalija i pojedinih energenata, a uz to imamo i najave da će poskupjeti gas.
Sindikalci nisu zadovoljni ni načinom na koji se odvijaju dogovori sa poslodavcima oko potpisivanja opšteg i granskih kolektivnih ugovora.
Poslodavci podsjećaju da najveći dio obaveza u Socijalnom sporazumu preuzela Vlada, ali nisu zadovoljni načinom na koji država rješava probleme oko naplate potraživanja.
– Rok da se nađe rješenje za bolju naplatu istekao je u septembru, ali teško da će se do sjednice nešto promjeniti – ocjenjuje Dragoljub Rajić iz Unije. – A, čak i da Vlada donese neku uredbu kojom bi to regulisala, kako nam je najavljeno, pitanje je koliko će ona biti ostvariva, jer se i sadašnji propisi tek selektivno primjenjuju.
Predstavnici Vlade RS iz ovog Savjeta ističu da je najveći dio ključnih obaveza već realizovan i kao primjere nabrajaju povezivanje radnog staža, određivanje minimalne cijene rada, ovjeravanje zdravstvenih knjižica radnicima čije su firme u dugovima.

Obećanja ispunjavaju djelimično
Zamjerka poslodavaca je i što su neka obećanja samo djelimično ispunjena.
– Država je promjenila praksu po kojoj naplaćuje duple namete porodiljama-preduzetnicama, ali nije obeštetila hiljade onih koje su to već platile – kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije. – Pod pitanjem je i osnivanje Razvojne banke, a sporan je dio koji se odnosi na razvoj poljoprivrede, jer su rješenja kratkoročna i Vlada nema jasnu strategiju. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!