Capital.ba

Cijene derivata u RS izmakle kontroli

22.02.2011. / 7:10

BANJALUKA, Najnovije poskupljenje goriva u Republici Srpskoj, sa kojim su pojedini derivati dostigli cijenu koja je važila 2008. godine, kada je barel nafte u svijetu koštao skoro 150 dolara, jasan je znak da je tržište naftnih derivata u Srpskoj potpuno izmaklo kontroli.

U Udruženju uvoznika i distributera nafte i naftnih derivata RS kažu da je ovo, treće poskupljenje goriva od početka godine, uslijedilo poslije skoka cijene nafte na svjetskom tržištu.
Barel sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora juče je koštao 104,52 dolara.
Cijena nafte na svjetskom tržištu polovinom jula 2008. godine bila je 147,2 dolara za barel. “Evrodizel” u Republici Srpskoj tada je koštao 2,52, a “benzin” 2,25 maraka.
Sredinom avgusta 2008. zabilježen je pad cijena nafte na 113 dolara, dok su se u Srpskoj cijene goriva kretale oko 2,30 maraka. Cijena nafte na svjetskom tržištu u avgustu 2009. iznosila je 73 dolara, a derivati u RS prodavani su za 1,80 maraka po litru. Krajem prošle godine barel je poskupio na 92,06 dolara, a gorivo je u Srpskoj koštalo oko 2,13 maraka.
Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da trgovci derivatima zbog slobode koja ima je ostavljena u formiranju cijena koriste priliku da vrijednost goriva podignu što je više moguće.
– Među njima ne postoji nikakva konkurencija jer se nalaze u kafani i tu određuju kolika će biti cijena goriva – kazao je Jakšić i dodao da benzinske pumpe u RS stalan rast cijena derivata pravdaju višim cijenama u zemljama u okruženju.
– Pri tome ne razmišljaju o platama u tim zemljama, koje su mnogo više nego kod nas – rekao je Jakšić i dodao da je problem tržišta Srpske to što je ono previše usitnjeno.
Predsjednik Pokreta potrošača Republike Srpske Dragutin Bošković kaže da će rast cijena goriva za sobom povući i poskupljenje drugih proizvoda.
– Vlada RS treba što prije da ograniči dalji rast cijena goriva jer je trenutno stanje potpuno izmaklo kontroli – rekao je Bošković.
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Gorana Zlatković ranije je rekla da gorivo nije svrstano u proizvode od posebnog značaja za zaštitu životnog standarda stanovništva i da s te strane ne postoji mogućnost za ograničavanje cijene.
– Ako Ministarstvo procijeni da cijene goriva enormno i neosnovano rastu, reagovaćemo u okviru zakonskih ovlaštenja – rekla je Zlatkovićeva.
Godina    cijena nafte u svijetu    cijena u RS
Jul 2008.    147,2 $    2,52 KM
Avgust 2009.    73$    1,80 KM
Decembar 2010.    92,6$    2,13 KM
Februar 2011.    104$    2,20 KM
Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Cijene derivata u RS izmakle kontroli

    1. mao tze

      Referentne cijene na tržištu mediterana se izražavaju u dolarima i svaka rafinerija se pridržava tog načina određivanja cijene. I INAine rafinerije i Molove a i rafinerija u Brodu

      Pošto je ova zona više naklonjena evru onda se uzima paritet USD/EUR

      To je jedan parametar koji određuje nabavnu, a drugi, isto tako bitan, je rafinerijska marža koju one često iskoriste kod pada na med.tržištu kada povećaju svoju maržu.

      To tako funkcioniše. Najmanji uticaj na cijenu imaju mali trgovci-benzinske pumpe.

    2. rakovic

      http://www.gao.gov/new.items/d05525sp.pdf
      Za sve one koje zanima potpuna logika formiranja cijena naftnih derivata u maloprodaji.
      Naravno naši političari navodno prave energetski bilans, ali o strukturi potrošnje naftnih derivata još nismo dobili nijedan podatak. Tek tada bi eventualno mogli da nešto zaključimo o politici formiranja cijena.
      Cijene se formiraju slobodno, ali ne treba zaboraviti da 70% cijene čine nameti i da se linearno uvećavaju sa uvećanjem cijene.

    3. lemi

      pitanje mao tze, u cemu ces izraziti dolar? svaka valuta u kojoj bi ga izrazio, u odnosu na neku trecu, je takodje promijenila vrijednost :)
      doduse, moze se izraziti jedino, u, kako se to kaze po strucnim knjigama, inflation adjusted dollar.
      a previdio sam posebnu akcizu, znam da su ostali nameti nepromijenjeni. mislim da tu neko ostvaruje lijep ekstraprofit.

    4. mao tze

      što se glupirate

      ni jedan domaći novinar se nije sjetio pitati, uračunati ili pomenuti kurs dolara.

      bez njega je sav izračun beskoristan.

      najlakše je praviti vijest “odoka”

      A da se ne spominje rafinerijska marža.

    5. xbit

      Kako je vama nafta poskupila meni je stalno isto sipam dvadeset maraka boze boze cudnih ljudi stalno se nesto bune :) :) :) :)

    6. b191

      lemi, rakovic je mislio da je uvedena posebna akciza za autoputeve prošle godine, 10 feninga po litru. Sa PDV, to je 11,70, zaokružimo na 12 :)

    7. nezaposlen

      bitno je da oni na vlasti svoju maržu ne ograničavaju, a ona razna udruženja što su juče sastančila(pekari, mlinari, poslodavci,privredna komora i dr) oni se brinu za socijalno stanje u RS i odriču se marže, pa čega se oni imaju odricati kad i onako od 2000.imaju ograničenje marži, prvo 10, 15 i 20%, zatim 10 i 15%, a već dvije godine 8 i 10%, dok vlast svoje “marže” non-stop povećava, a i naftaši takođe, pa njihova proždrljivost i zulum su ti koji diktiraju cijene i vode građane u bijedu i glad, nisu to ovi na početku komentara nabrojani, ovi su se već odavno povili pod pritiscima, svjesni da su previše slabi da bi mogli uspješno se nositi sa zulumćarima, kao što to uspjeva Naftnom lobiju!
      naravno da je tačan prethodni komentar, nafta Brent je preko 104.dolara, ali za isporuke u aprilu, dakle, nema veze sa nama, danas ovdje, niti ovim poskupljenjima!

    8. lemi

      ?

    9. rakovic

      @lemi
      procenti na osnovicu=nova cijena, samo 10 pfeninga za MARS je fiksno

    10. lemi

      ali se pdv, akciza, doprinosi nisu mijenjali u zadnje 2 godine. samo se mijenjala nabavna cijena nafte.

    11. rakovic

      Ha, ha cijenjeni profesor Jakšić je sigurno zaboravio da lavovsko učešće u cijeni naftnih derivata imaju PDV, akciza, doprinos za puteve, doprinos za autoputeve itd,itd, tzako da je svoju “socijalno” osvještenu oštricu usmjerio na pogrešnu adresu. (ako već želi tako da tumači stvarnost)

    12. b191

      Juče je barel koštao 104,52$ :)

      Novinar glasa, vjerovatno, pojma nema kad je isporuka nafte po toj cijeni. A vjerovatno ni koliko barel ima litara.

    13. hazar

      Pogledajmo realno kako to da mi koristimo severno atlantsku naftu? Pa valjda sa ovim rujama koji drže RANAF bi trebali da koristimo naftu tipa a ne ovu londonsku brent.

    14. zoso

      Ehh a ko se sjeća kada se prodavala Rafinerija priče da će to rezultovati sa jeftinijim derivatima…..