Capital.ba

Cijene akcija na jednomjesečnom maksimumu

03.04.2008. / 7:01

LONDON, NJUJORK,  Cijene akcija na vodećim svjetskm berzama  su uvećane do jednomesečnog maksimuma, a dolar je nastavio da jača, doduše u ograničenom obimu, nakon što su velike zapadne banke ove sedmice ubacile na kreditno tržište svjež kapital i u isto vrijeme objavile nove podatke o razmjerama svojih finansijskih  gubitaka.
 Činjenica da su akcije nekih vodećih finansijskih institucija, uključujući i poznatu investicionu kompaniju “Leman braders”, ove sedmice bile veoma tražene, uprkos svježim izvještajima o otpisu nenaplativih potraživanja vodećih banaka koja se mjere desetinama milijardi dolara, povećala je optimizam u pogledu skorašnjeg izlaska iz već osam mjesecu duge globalne kreditne krize.
 “Postoji rastući optimizam na tržištu, tačan ili pogrešan, da je najgori period finansijske krize prošao… i da se uvećavaju rizični tržišni apetiti”, ocjenio je strateški analitičar kompanije “RBC kapital market” Adam Koul (Cole).
 Trenutna tržišna klima je, u svakom slučaju, osjetno bolja nego u nedavnoj prošlosti, a dokaz tome je i današnji jednoprocentni rast Panevropskog indeksa akcija FTSEurofirst 300.
 Glavni indikator cijena akcija u Evropi sada je, kako izvještava Rojters sa Londonske efektne berze, na najvišem nivou za proteklih više od mjesec dana, ali je i dalje oko deset odsto ispod nivoa potkraj minule godine.
 U porastu su bili i drugi globalni indeksi akcija, od kojih su neki u Aziji tokom jučerašnje trgovine napredovali i više od četiri odsto, prenjela je  japanska agencija Kjodo.
 Uzlazna korekcija zabilježena je u utorak naveče i na američkom tržištu, koje je, prema rečima finansijskih stručnjaka sa Vol strita, još uvijek veoma ranjivo zbog razornih posljedica hipotekarne krize u SAD.
 Američki dolar je juče dostigao najviši jednonedeljni kurs prema korpi šest drugih najvažnijih valuta i na deviznoj berzi u Londonu je ojačao, tokom prijepodnevne trgovine, na 102,30 jena, što je bio tronedeljni najviši nivo, da bi se docnije spustio ispod granice od 102 “japanca”.
 Istovremeno je američka valuta vredila 1,5635 za evro, nezanatno više od jednog švajcarskog franka i 1,9820 za funtu sterlinga, dok se evro menjao za 159,29 jena i 1,5813 “švajcaraca”.
 Zanimljivo mišljenje o budućem kretanju kursa dolara i jena saopštili su eksperti “Bank of Amerika”, povodom procjene da bi centralna Banka Japana (BOJ) mogla u junu da snizi baznu kamatu od 0,50 odsto, da bi podstakla rast posustale domaće privrede.
 Osnovna kamata BOJ je sada ubjedljivo najniža u grupi industrijski najsnažnijih zemalja.
 Stručnjaci “Bank of Amerika” procjenjuju da će dolar fluktuirati u toku ljeta, ako BOJ u junu pribjegne labavljenju kamatne politike, u vrlo uskom rasponu oko 99 jena, a ne 96 jena,  kako su bančini eksperti ranije predviđali.
 Jen je u prva tri mjeseca ove godine ojačao prema dolaru blizu deset odsto, ali “Bank of Amerika” predviđa da će se kurs japanske valute uvećati, u odnosu na američkog konkurenta, za oko osam odsto do kraja godine.
 Nešto više jasnijih odgovora oko politike deviznih kurseva i kretanja na kreditnom tržištu trebalo bi da daju finansijski funkcioneri grupe sedam industrijski najrazvijenijih zapadnih država (G-7) na sastanku u Vašingtonu, koji bi trebalo da se održi u toku ovog mjeseca.
 Obimne tržišne intervencije koje su prethodnih sedmica preduzele najveće centralne banke iz G-7 su, u svakom slučaju, donekle smirile kreditnu nervozu u stabilizovale devizna tržišta, procjenjuju finasijski eksperti u Londonu.
 Analitičari kažu da će, kad je riječ o situaciji na deviznim berzama, sadašnja troma trgovina verovatno potrajati do kraja mjeseca, kada bi Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) trebalo ponovo da snizi baznu kamatu.
 Tržišni specijalisti u Evropi procenjuju da postoji više od 70 odsto izgleda da Fed na sastanku 29. i 30. aprila, snizi kamatu na federalne fondove za četvrt procenta, sa tekućih 2,25 odsto.
 Mogućnost dodatnog sniženja bazne kamate Feda je dobra vijest za investitore, jer će oni pod povoljnijim uslovima dobijati kredite od komercijalnih banaka.
 Pad osnovne kamate pod kontrolom Feda nije, međutim, povoljan za one koji sredstva drže u dolarima, jer  snižavanje glavne interesne stope američke emisione banke podstiče slabljenje dolara prema drugim jakim valutama.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!