Capital.ba

Cijena prošlogodišnjih katastrofa 70 milijardi dolara

14.03.2008. / 11:30

MOSKVA, Ekonomski gubici kao posledica prirodnih katastrofa i onih koje je izazvao čovek premašili su lane 70 milijardi dolara, navedeno je u studiji najveće svetske reosiguravajuće kompanije “Svis re” (Swiss Re).
  Prošlogodišnje katastrofe su odnele 20.000 ljudskih života širom sveta, a osiguravajuće kuće su morale da isplate oko 28 milijardi dolara za nadoknadu materijalne štete, od toga 23 milijarde dolara za nadoknadu gubitaka u prirodnim katastrofama i četiri milijarde dolara za štetu čiji je uzročnik bio ljudski faktor.
  Svet su prošle godine zadesile 142 prirodne i 193 tehnogene katastrofe. Najviše ljudskih života je odneto u Bangladešu, Indiji, Kini i Pakistanu, dok je po osiguranim materijalnim gubicima Evropa lane bila na prvom mestu.
  Uragan “Kiril” koji je u januaru 2007. pogodio Nemačku, Britaniju, Belgiju i Holandiju izazvao je ogromnu materijalnu štetu koja je osiguravajuće kuće koštala 6,1 milijardu dolara. Britaniju su tokom leta dva puta pogodile obilne kiše  i poplave zbog kojih su osiguravajuće kompanije morale da isplate 4,8 milijardi dolara nadoknade.
  U aprilu su u SAD oluje s jakim vetrovima, gradom i poplavom pričinile osiguranu štetu od 1,6 milijardi dolara, a šumski požari u Kaliforniji  u oktobru od nešto više od milijardu dolara, objavljeno je na ruskom Internet sajtu Lenta.ru.
  Požari i eksplozije u industrijskim postrojenjima, avionske nestreće, gubici vezani za kosmičke letelice, brodolomi, kao i bombaški napadi i socijalni nemiri bile su lane najčešće tehnogene katastrofe u kojima je život izgubilo 6.900 ljudi.
  Autori studije ukazuju da su gubici u katastrofama od 1970. rasli prosečno 12 odsto godišnje, čime je tokom samo šest godina opterećenje za osiguravajuće kuće udvostručeno. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!