Capital.ba

Cijena limitiranja vrijednosti franka 100 mld dolara mjesečno

23.01.2015. / 6:45

franak2BERN, Švajcarska bi morala da potroši više od 100 milijardi dolara samo ovog mjeseca da je nastavila sa naporima da ograniči vrijednost svoje valute, izjavio je juče zvaničnik švajcarske centralne banke, Fric Curbrueg.

Švajcarska nacionalna banka (SNB) je prošle nedjelje šokirala tržišta obustavljanjem trogodišnjih napora da zaustavi jačanje franka, nakon čega je njegova vrijednost porasla 30 odsto, prenosi agencija Frans pres.

Skok franka izazvao je haos na globalnim tržištima i doveo do bankrota više inostranih mjenjačnica. SNB, međutim, odlučno brani svoju odluku, insistirajući da napori da se održi kurs, uključujući kupovinu ogromnih količina strane valute, nisu više održivi.

SNB je branila kurs franka od septembra 2011. u pokušaju da zaštiti vitalne sektore izvoza i turizma. Franak se, nakon poteza banke, stabilizovao i dostigao paritet sa evrom, ojačavši oko 17 odsto u odnosu na prethodni limit od 1,20 franaka za evro.

Centralna banka je uvela limit kao odgovor na krizu u evrozoni koja je investitore pogurala ka takozvanim sigurnim utočištima. Kriza povezana sa ruskom rubljom takođe je izvršila pritisak na franak.

Odluka SNB da dozvoli slobodno fluktuiranje franka naišla je na brojne kritike, ali Curbrueg insistira da je kredibilitet banke “netaknut”.

Švajcarske firme čije su akcije potonule nakon jačanja franka, međutim, nisu uvjerene u ispravnost odluke. Bankarski lobi je upozorio da snažan franak predstavlja problem za privatne banke koje 80 odsto prihoda ostvaruju u stranim valutama.

Švajcarska industrija satova, koja izvozi gotovo 95 odsto proizvoda na tržišta na kojima prihode ostvaruje u dolarima i evrima, takođe je poručila da će zabilježiti značajan udar na prihode. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!