Capital.ba

Četvoročlana bh. porodica za hranu dnevno treba 20,60 KM

18.07.2011. / 7:20

BANJALUKA,  Četvoročlanoj porodici u BiH za nabavku osnovnih životnih namirnica svakodnevno je potrebno 20,60 KM, pokazuju podaci analiza udruženja potrošača.
Prilikom sačinjavanja analize, u obzir je uzeto 65 artikala, među kojima su  hljeb, brašno i tjestenine, mlijeko i mliječni proizvodi, meso i mesne prerađevine, te voće i povrće.
Kako je kazao Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, prema proračunu za jun, porodici sa četiri člana bilo je potrebno 618 KM za nabavku osnovnih životnih namirnica, što pokazuje da je to 20,60 KM dnevno.
“To je ono najnužnije što je potrebno jednoj četvoročlanoj porodici svakog dana”, kazao je Petrović.
Prema njegovim riječima, hljeb, brašno i tjestenine učestvuju sa 66 KM mjesečno, što je 11 odsto troškova, mlijeko i mliječni proizvodi sa 124 KM i to je 20 odsto, dok na meso i mesne prerađevine ode 129 KM mjesečno, što je 21 odsto troškova za osnovne životne namirnice.
Plata 811 KM, a samo za osnovno preživljavanje porodice treba 618  KM
“Povrće učestvuje sa 114 KM, a to je 18 odsto troškova, dok na voće ode 57 KM ili devet odsto troškova četvoročlane porodice”, rekao je Petrović.
U nevladinom sektoru ističu da je 20,60 KM, koliko porodica dnevno mora da obezbijedi za hranu, za mnoge velika cifra, jer su im prihodi neuporedivo manji, posebno jer u velikom broju porodica radi samo jedan član.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, rekao je da je to naša surova realnost, te da bi stanje bilo još gore kada bismo potrošnju izračunavali po evropskim standardima o količini i vrstama artikala kakvi se konzumiraju u razvijenijim zemljama.
“Činjenica je da polovina građana BiH ne može sebi priuštiti kupovinu čak ni svih proizvoda koje ste vi naveli, pa kako bi to priuštili gomilaju dugovanja za ostale obaveze, poput komunalija”, objašnjava Lakota.
Podsjeća, takođe, da je u BiH veliki broj penzionera, koji mjesečno na tekuće račune dobiju tek 300 KM, tako da je, prema riječima Lakote, nemoguće utvrditi kako najstarija populacija uopšte “sastavlja kraj s krajem”.
Lakota je rekao da je to naša surova realnost, te da bi stanje bilo još gore kada bismo potrošnju izračunavali po evropskim standardima
Komentarišući analizu, Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, rekao je da ovi podaci ne da su zabrinjavajući, nego su katastrofalni.
“Podaci su katastrofalni imajući u vidu da je prosječna plata u BiH 811 KM, a da samo za osnovno preživljavanje četvoročlane porodice treba 618  KM”, rekao je Bahto i dodao da građanima ostaje vrlo malo novca da pokriju sve ostale obaveze osim hrane.
On je naveo da ima plata koje su drastično ispod 811 KM, tako da se može procijeniti da su najmanje dvije trećine stanovnika BiH koje sebi od zarade mogu priuštiti samo osnovne životne namirnice i ništa drugo. Nezavisne novine

Dnevna potrošnja porodice
Životne namirnice                            Cijena u KM
Hljeb, brašno, tjestenine                     2,20
Mlijeko i mliječni proizvodi                4,13
Meso i mesne prerađevine                  4,30
Povrće                                                          3,80
Voće                                                              1,90
Ostalo (ulje, jaja, začini i slično)        4,27
Ukupno                                                 20,60

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!