Capital.ba

Centralna banka BiH:Rad u skladu sa zakonom, Parlament vrši određeni nadzor

08.09.2017. / 9:40

SARAJEVO, U Centralnoj banci BiH rekli su, povodom protivljenja MMF-a zakonu o parlamentarnom nadzoru, da će banka nastaviti da radi u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci BiH koji joj garantuje nezavisnost, ali da Parlamentarna skupština BiH već vrši određenu vrstu nadzora nad njenim finansijskim poslovanjem.

Zakonom o Centralnoj banci BiH /član tri/ utvrđena je nezavisnost ove banke, ističu za Srnu u ovoj finansijskoj instituciji povodom upozorenja šefa Misije MMF-a za BiH Nadima Ilahija da je Prijedlogom zakona o parlamentarnom nadzoru, koji je trenutno u proceduri, “narušena nezavisnost Centralne banke BiH”.

Iz Centralne banke BiH ukazuju na činjenicu da Parlamentarna skupština BiH već vrši određenu vrstu efektivnog nadzora nad njenim finansijskim poslovanjem, i to putem izvještaja koji se podnose na osnovu člana 64 Zakona o Centralnoj banci BiH.

Oni podsjećaju, budući da je BiH na putu ka EU, da član 130 Ugovora o funkcionisanju EU postavlja još strože kriterijume u pogledu nezavisnosti Centralne banke.

Ilahi u pismu predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Denisu Zvizdiću i ostalim nosiocima izvršne vlasti u BiH navodi da je autonomija banke ugrožena Prijedlogom zakona o parlamentarnom nadzoru u kojem piše da se parlamentarcima daju ovlaštenja da razmatraju izvještaje interne revizije, provode saslušanja, pa čak i da, po potrebi, posjećuju Centralnu banku.

“Razmatranje izvještaja interne revizije Centralne banke dovodi do rizika da će visoko osjetljivi nalazi interne revizije biti dostavljeni velikoj grupi političara izvan Centralne banke. Komunikacija sa institucijama u kontekstu `parlamentarnog nadzora nad javnim tijelima` može ih prisiliti da razgovaraju o visoko osjetljivim informacijama sa političarima, što nije poželjno”, kaže se u tom pismu.

U MMF-u strahuju da, predloženim zakonom, autonomija guvernera Centralne banke nije adekvatno zaštićena jer se, kako pišu, uvodi postupak razrješenja, bez sudske zaštite.

MMF je pismo sa upozorenjem poslao i na adresu ministra finansija i trezora Vjekoslava Bevande, ali i predsjednika Vlade Federacije BiH, a jedna kopija stigla je i u Vladu Republike Srpske.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić smatra da ne treba više dozvoliti rad na izradi Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru koji je pripremila Privremena zajednička komisija oba doma parlamentarne skupštine jer ne postoji mogućnost da ovaj zakon bude popravljen amandmanima.

Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić rekao je juče da je na nekoliko adresa stiglo pismo MMF-a u kojem se ova međunarodna finansijska organizacija snažno protivi rješenjima vezanim za Centralnu banku BiH.

“Proslijedio sam to pismo ministrima Semihi Borovac i Josipu Grubeši koji rade u radnoj grupi za izradu ovog zakona i zamolio ih da upozore ostale članove grupe o tome. Zakon nikada nije bio u proceduri u Savjetu ministara, niti je on o njemu raspravljao i bio predlagač”, istakao je Zvizdić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!