Capital.ba

Broj ličnih bankrota u Sloveniji u velikom porastu

01.09.2014. / 18:08

bankrotLJUBLJANA,  Slovenački vrhovni sud procijenio je da bi ove godine lični stečaj mogao da bude sproveden nad gotovo 4000 osoba.
Broj ličnih bankrota u Sloveniji u velikom je porastu, o čemu svjedoči činjenica da je taj postupak u prvih šest mjeseci ove godine započet sa 2250 osoba, naspram 450 u prvoj polovini 2013. izvještava Fena.
Institut pokretanja ličnog bankrota, kao mogućnost za one koji ne vide drugi izlaz iz finansijskih teškoća, zakonski je uveden krajem 2008. a u prvoj godini primjene zatražilo ga je 98 ljudi.

Lični bankrot može da pokrene dužnik ili njegov povjerilac, ali i radnik zaposlen u preduzeću koje mu duguje platu.

U prvom slučaju, akontaciju troškova stečajnog postupka pokriva dužnik, a u druga dva slučaja početne troškove postupka snosi sud. Ukupni troškovi postupka iznose oko 2.000 evra, a imovinom dužnika tokom postupka upravlja stečajni upravnik sve do podmirenja duga.

Za kontrolu je nadležan sud, a sva imovina dužnika ulazi u stečajnu masu, iz koje se namiruju povjerioci. Iz stečajne mase izuzima se samo minimalna plata, umanjena za pokrivanje poreza i doprinosa za socijalno osiguranje, a dužnik se smatra samo ograničeno poslovno sposobnim dok se ne izvuče iz duga.

U ličnom stečaju posljednjih se godina našlo i nekoliko istaknutih slovenačkih preduzetnika i bivših političara.

S porastom broja ličnih bankrota rastu i troškovi državnog budžeta, jer procjene pokazuju da će 2014. sudovi kao avans za otvaranje ličnih bankrota u Sloveniji potrošiti čak 16 miliona evra, a ti se iznosi kasnije vrlo rijetko mogu naplatiti od osoba u stečaju, pa tako ostaju državni trošak. Fena

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!