Capital.ba

Britanci (ni)su pred izlaznim vratima

30.11.2012. / 11:20

LONDON/BRISEL, Veliki problemi u vezi sa budžetom EU mogli bi da sasvim odvoje Veliku Britaniju od Brisela – smatraju politički analitičari.

Nije isključeno da upravo tako – izlaskom Velike Britanije iz EU – može da se okonča uzajamno prepiranje članova EU povodom sedmogodišnjeg budžeta Unije.

Strogi stav Londona primorao je evropske činovnike da započnu da razrađuju alternativni nacrt budžeta, koji ne uzima u obzir učešće Velike Britanije.

Žestoku polemiku među Evropljanima izazvao je prijedlog Evropske komisije da uveća troškove zajedničkog budžeta od 2014. do 2020. godine za četiri odsto. Nepomirljivi stav zauzela je Velika Britanija, koja insistira na smanjenju troškova za 200 milijardi evra.

Istovremeno, Francuska je protiv radikalnog smanjenja budžeta, pošto iz opšteg finansijskog “kazana” EU ona dobija velike subvencije za poljoprivredu.

Nakon prijetnji Londona da će uložiti veto na neprihvatljivi nacrt opšteg evropskog budžeta činovnici u Briselu počeli su da rade na varijanti finansijskog plana, precrtavši iz njega Veliku Britaniju – pisali su mnogi značajni listovi, poput “Fajnenšl tajmsa”.

Prema mišljenju analitičara, to može da znači spremnost nekih zemalja EU da učine prvi korak za isključenje Britanije iz EU.

U samoj Engleskoj, prema anketama, čak dvije trećine ispitanika podržalo bi izlazak zemlje iz EU.

Evropski skeptičari u Konzervativnoj partiji jačaju. Pri tome čak i u Laburističkoj partiji raspoloženje evropskog skepticizma dobija zamah.

Zato se u Britaniji sada vode vrlo oštri sporovi o izlasku zemlje iz EU. Takav referendum može da bude zakazan poslije 2015. godine, tačnije – poslije završetka mandata sadašnjeg parlamenta.

I u EU jača raspoloženje protiv Britanije – zato što Britanija, kako se smatra, “podmeće klipove pod točkove EU”, pa bi mnogi željeli da Britanija istupi iz Unije.

EU je sve manje popularna kod Britanaca. Osnovni problem je u tome što zona evra postaje sve bliža fiskalnoj uniji, koja predviđa objedinjenu finansijsku politiku i zajedničku odgovornost i bogatih i siromašnih zemalja članica.

Ideja formiranja sličnih saveza sasvim je nepopularna među Britancima i u datom trenutku većina se izjasnila za izlazak iz EU.

Uopšte ideja daljeg zbližavanja država u okviru EU čini se i nekim političkim analitičarima kao vrlo slaba. Najrazumnije u aktuelnim okolnostima bilo bi priznati da je EU postala neefikasna i vratiti EU obrascu iz 90-ih godina prošlog vijeka – smatraju oni.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!