Capital.ba

Brisel pozdravlja članstvo Moskve u STO

22.08.2012. / 16:09

BRISEL, Evropska unija pozdravila je pristupanje Rusije Svjetskoj trgovinskoj organizaciji /STO/ nakon 18 godina pregovora, koja je sada 156. članica ovog tijela, saopšteno je iz EU.

U saopštenju se navodi da je pristup posebno važan za EU, jer je EU prvi ruski trgovinski partner, a Rusija je treći trgovinski partner EU.

Prvi put obje strane biće vezane multilateralnim propisima i obavezama u uzajamnoj trgovini.

“Današnji ulazak u STO veliki je korak za dalje integracije Rusije u svjetsku privredu. To će pomoći investicije i trgovinu, ubrzati modernizaciju ruske privrede i ponuditi veliki broj poslovnih šansi i za kompanije u Rusiji i u EU”, rekao je komesar EU za trgovinu Karel de Giht. On je dodao da vjeruje da će Rusija poštovati međunarodne trgovinske propise i standarde na koje je obavezana.

Pristup u STO imaće pozitivan efekat na uslove trgovine i investiranja između Rusije i EU, navodi se u saopštenju i dodaje da geografska pozicija Rusije i značaj njenog tržišta u smislu veličine i rasta čini ovu zemlju važnim trgovinskim partnerom EU.

Nakon ulaska u STO Rusija će, između ostalog, sniziti uvozne dažbine, smanjiti izvozne takse, odobriti veći pristup tržištu za provajdere usluga EU i poboljšati i olakšati propise i procedure u mnogim oblastima koja se tiču bilateralnih ekonomskih odnosa.

Od posebnog značaja biće propisi carinskih procedura, primjena zdravstvenih i sanitarnih mjera, tehnički standarda i zaštita intelektualne imovine, navodi se u saopštenju.

Rusija će podlijegati svim propisima STO, uključujući monitoring i mehanizme kontrole primjene mjera.

U saopštenju se podsjeća da je Rusija nedavno usvojila zakon koji je u suprotnosti sa obavezama Rusije i može da ometa druge članice STO da u potpunosti iskoriste beneficije koje se očekuju od članstva Rusije.

“EU je posebno zabrinuta zbog predloženog novog zakona u vezi sa plaćanjem takse za recikliranje automobila, što bi moglo da bude diskriminacija u odnosu na uvezena vozila i Brisel se nada da ovaj zakon neće biti usvojen”, navodi se u saopštenju.

Izvoz EU u Rusiju 2011. iznosio je 108,4 milijarde evra, a uvoz EU iz Rusije 199,5 milijardi, dok je ukupna trgovinska razmjena 2011. bila 308 milijardi evra.

Glavna izvozna roba EU u Rusiju su automobili /7 milijardi evra/, lijekovi /6 milijardi/, automobilski dijelovi /3,5 milijarde/, telefoni i dijelovi /2,5 milijardi/ i traktori /1 milijarda/.

EU iz Rusije uvozi pretežno sirovine, i to sirovu naftu/130 milijardi evra/ i gas /24 milijarde evra/.

Za ove proizvode, ali i druge sirovine, Rusija se obavezala da će spustiti izvozne dažbine.

U saopštenju se ističe da će se glavne promjene u vezi sa pristupom Rusije odnositi na poboljšanje pristupa tržištu za robu i usluge.

Uvozne carine za robu biće smanjenje sa trenutnih 10 odsto na prosječnih 7,8 odsto.

U nekim važnim sektorima, kao što je automobilska industrija, smanjenje uvoznih carina je znatnije (smanjenje sa trenutnih 30 na 25 odsto po prijemu u STO i do 15 odsto nakon sedam godina).

Očekuje se da će smanjenje tarifa rezultirati u totalu uštedom od 2,5 milijardi evra godišnje u uvoznim carinama za izvoznike iz EU i da će smanjene tarife stimulisati dodatni izvoz EU u Rusiju godišnje u iznosu od 3,9 milijardi evra.

EU je najveći strani investitor u Rusiji – sa 120 milijardi 2010. godine, dok su investicije Rusije u EU dostigle 42 milijarde evra 2010.

Prijem Rusije u STO pokriva veliki broj regulatornih pitanja, uključujući sanitarne i fitosanitarne propise, carinu i prava u oblasti intelektualne svojine.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!