Capital.ba

Brisel čeka poteze nove vlade u Madridu

22.11.2011. / 7:30

BRISEL, Izbori u Španiji su završeni, a Brisel od Madrida sada očekuje veću budžetsku disciplinu, nastavak reformi i povratak u zdrave finansijske vode.

Sve oči su uprte u novog premijera Marijana Rahoja. Pitanje koje se, međutim, postavlja je da li lider španskih konzervativaca ima čarobni štapić u rukama?
U roku kraćem od mjesec dana finansijska kriza u Evropi je koštala fotelje trojicu lidera. Poslije Jorgosa Papandreua i Silvija Berluskonija, sa scene je ekspresno morao da ode i Hose Luis Sapatero, čija je stranka u nedjelju pretrpjela ozbiljan udarac na vanrednim parlamentarnim izborima.
Očigledno je da tokovi finansija trenutno kreiraju politički život Evrope. Čim agencije za procjenu kreditnih sposobnosti u posljednje vrijeme utvrde da vlast u određenoj zemlji nije sposobna da sprovede reforme, pokazalo se da takva vlada obavezno pada.
Španiju mnogi vide kao sljedeću zemlju koju bi mogla da zahvati već kotrljajuća lavina neizdrživih kamatnih stopa izazvana dužničkim ehom. Situacija u Španiji je, međutim, znatno drugačija nego u Grčkoj i Italiji, gdje su Papandreua i Berluskonija zamijenile tehnokrate.
Strpljivi Rahoj je u Španiji nepopularne mjere morao već da predvidi i ugradi u svoj predizborni nastup. Da ne bi izgubio glasače, mnoge poruke slao je uvijeno. Obećao je, na primjer, da će, istovremeno, smanjiti nezaposlenost i budžetski deficit, što se, i u najboljoj namjeri, kosi jedno s drugim. Lider Narodne partije moraće sada da ispuni očekivanja i svojih građana, i birokratije u Briselu, što će biti izuzetno teško. Sada je primoran da otkrije karte, pa nezadovoljne Špance tek očekuju teške godine.
Potvrda ovim strepnjama bile su reakcije na berzama u ponedjeljak. Poslije istorijske pobjede desničara, berza u Madridu bila je u podne u minusu od dva odsto, dok su kamate na španski dug na desetogodišnjem nivou porasle na 6,40 odsto, što je napravilo istorijski visoku razliku u odnosu na procenat njemačkog zaduživanja.
Stoga, sve su prisutnija mišljenja da se finansijska kriza ne može riješiti pojedinačnim promjenama, već opsežnim i opštim rješenjem, na evropskom nivou. Ova tema će biti glavna na predstojećem sastanku lidera EU u Briselu 9. decembra.
A sad – Francuska
Famozno trostruko „A“, kao najbolji kreditni rejting zaduživanja, Francuskoj polako klizi iz ruku. Američka agencija „Mudiz“ je u ponedjeljak opomenula Pariz da će, poslije revizije francuske vlade o smanjenju procenta rasta za sljedeću godinu na jedan odsto, „otežane kamatne stope učiniti težim ciljeve za smanjenjem deficita“. Uznemirena berza u Parizu je u ponedjeljak zbog novog saopštenja u 12 sati bila u minisu od 2,5 odsto. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!