Capital.ba

Braun traži finansijsku pomoć od zemalja Zaliva

01.11.2008. / 15:46

LONDON,  Britanski premijer Gordon Braun krenuo je danas na turneju po zemljama Zaliva, u pokušaju da ih ubijedi da ulože dodatna sredstva kao pomoć zemljama koje je pogodila ekonomska kriza.

Braun će tokom četverodnevne posjete regionu razgovarati o koordinaciji globalnog odgovora na svjetsku eknomsku krizu.

Braun želi da Međunarodni monetarni fond /MMF/ poveća fond pomoći od 250 milijardi dolara za zemlje pogođene finansijskom krizom, kako bi se spriječilo “širenje” na druge zemlje.

Braun, bivši ministar finansija, rekao je da želi da bogate zemlje Zaliva i Kina budu među najvećim donatorima u ovoj proširenoj šemi pomoći.

“To su zemlje koja imaju značajne rezerve i riječ je o naftom bogatim zemljama”, rekao je Braun ranije.

Brauna na ovom putu prate lord Piter Mendelson, bivši trgovinski komesar EU a sada britanski ministar ekonomije kao i Ed Miliband, britanski ministar energetike, kao i 27-člana delegacija biznismena i privrednika.

Britanska delegacija pokušaće da promoviše investicije u svoju zemlju, a portparol Dauning strita odbacio je tvrdnje da put u stvari predstavlja “prosjačenje”.

Portparol je naglasio da će Braun istaći značaj “transparentnosti i stabilnosti” cijene nafte i da će apelovati na zemlje Zaliva da dugoročno investiraju u izvore obnovljive energije.

Braun, međutim, može imati problema da ubijedi zemlje Zaliva, uprkos jakim istorijskim i trgovinskim vezama sa regionom.

Ove zemlje, kojima je osnovni ekonomski pokretač nafta, ove sedmice suočile su se sa padom cijene nafte ispod 60 dolara za barel što je rekordno malo u odnosu na 150 dolara u julu.

Braun se takođe sukobio sa zemljama proizvođačima nafte prošle sedmice u vezi sa njihovim vanrednim smanjenjem proizvodnje.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) smatra da nema razloga da oni finansijski pomažu rješenje ekonomske krize, koja je potekla iz SAD.

Generalni sekretar OPEK Abdala Salem El-Badri rekao je u utorak da je iznenađujuće da se od članica ove organizacije, koje proizvode oko 40 odsto svjetske sirove nafte, traži da pomogne smanjenjem cijena.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!