Capital.ba

Bratić: Ukinuti fiskalne namete zanatlijama

29.10.2012. / 9:29

BANJALUKA, Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS, najavio je da se privrednici i zanatlije spremaju da prema Vladi RS upute zahtjev za izuzimanje velikog broja zanatlija iz fiskalizacije.

Bratić cijeni da bi ukidanje fiskalnih i dobrog dijela parafiskalnih nameta država imala veliku korist, jer bi to u ogromnoj mjeri smanjilo epidemijske razmjere širenja sive zone poslovanja u zanatstvu.

Najavljivali ste da će Zanatsko-preduzetnička komora RS zahtijevati izuzimanje nekih zanatlija iz fiskalne obaveze. Da li ste zahtjev već uputili prema Vladi RS?
BRATIĆ: Zvanični zahtjev za izuzimanje nekih preduzetnika iz fiskalnih obaveza još nismo dostavili Vladi RS zbog toga što vodimo javne rasprave na terenu, kako bismo tačno definisali zanimanja za koja ćemo tražiti oslobađanje od fiskalizacije. Osnova zahtjeva je stvaranje privrednih uslova koji će omogućiti opstanak ovog sektora. Sa detaljima koje ćemo uputiti ka Vladi RS izaći ćemo pred javnost po okončanju postupka rasprave, koja treba da doprinese njihovom što kvalitetnijem koncipiranju. Smatram da je za sada veoma važno napomenuti da zahtjev za oslobađanje od fiskalizacije ni u kojem slučaju ne narušava poresku disciplinu, nego razbija strah od otvaranja i prijavljivanja radnji i, naravno, smanjuje znatno troškove poslovanja.

Navedite nam neka od ključnih zanimanja koja bi trebalo fiskalno rasteretiti. U kojoj mjeri su ona ugrožena?
BRATIĆ: Zanimanja za koja smo sigurni da ćemo tražiti oslobađanje od fiskalnih kasa su: zidari, tesari, bigeri, keramičari, moleri, taksisti, kozmetičari, manikiri, pedikiri, električari, obućari… Za sada sa sigurnošću mogu potvrditi da nećemo tražiti da fiskalizacije budu oslobođeni trgovci i ugostitelji. Naglasio bih da hoćemo da stvorimo ambijent da ogroman broj radnji iz sive zone pređe u legalne tokove. Mjerama koje mi tražimo biće stvoreni preduslovi za zapošljavanje 10.000 novih radnika i to samim prelaskom iz sive zone u legalne tokove. Ko to još danas može ponuditi u RS?

Koliko bi smanjenje fiskalnih, ali i parafiskalnih opterećenja, bilo značajan podstrek domaćem preduzetništvu?
BRATIĆ: Smatramo da bi oslobađanje od fiskalizacije bio značajan podstrek za otvaranje preduzetničkih radnji, a znatno bi se smanjio ilegalan rad, koji je u RS dobio formu epidemije, jer je sasvim sigurno oko 5.000 radnji u sivoj zoni. Naš zahtjev je da se preduzetnici oslobode nekih parafiskalnih opterećenja i da se neka znatno smanje, a sve u cilju suzbijanja ilegalnog rada i stimulisanja građana za otvaranje novih radnji.

Kada bi se moglo očekivati da će zanatlije ponovo početi polagati zanatski ispit?
BRATIĆ: U praktičnom smislu zanatlije koje obavljaju zanatsku djelatnost neće polagati majstorski ispit, isti su predviđeni za zanatlije početnike.
Mi pripremamo majstorske ispite i usklađujemo s evropskim standardima kako bi naši majstorski ispiti imali međunarodno priznati sertifikat. Naravno da ovaj posao realizujemo zajedno s Ministarstvom za prosvjetu. Opredjeljenje Zanatske komore je da se uključi isključivo u dio praktične obuke, a obrazovanje da i dalje obavlja prosvjeta. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!