Capital.ba

Borba protiv monopola ili borba za manje cijene?

06.09.2012. / 9:33

BRISEL, MOSKVA, Evropska komisija počela je istragu u vezi sa “Gaspromom”, sumnjičeći ovu kompaniju za “kršenje antimonopolskog zakonodavstva Unije”, a eksperti smatraju da se na taj način pokušava izvršiti pritisak da “Gasprom” smanji cijenu gasa.

Brisel razmatra tri slučaja kršenja konkurencije u centralnoj i istočnoj Evropi.

Navodno, podijelivši tržišta, “Gasprom” je otežavao slobodne isporuke gasa u zemlje EU, sprečavajući konkurente da dođu na tržište, a on je formirao nepravedne cijene, povezavši ih sa cijenama nafte.

Aleksej Gromov, zamjenik generalnog direktora Instituta energetske strategije, smatra da iza svega stoji – cijena gasa.

On vjeruje da je to povezano sa pokušajem Evrope da izvrši pritisak na “Gasprom” s ciljem promjene formiranja cijena, zato što se posljednjih nekoliko godina cijena ruskog gasa stabilno nalazi među najvišim u Evropi.

Evropljanima takva situacija ne odgovara, uzimajući u obzir tešku kriznu situaciju u ekonomiji evrozone.

Evročinovnici godinama insistiraju na cjenovnim ustupcima ruske kompanije. U jesen protekle godine izvršeni su pretresi u kancelarijama evropskih filijala “Gasproma”.

Formalni povod je “kršenje antimonopolnog zakonodavstva”. Prema nezvaničnim podacima, kontrolu je inicirala Vlada Litvanije, s kojom je “Gasprom” više puta imao sporove zbog cijena.

Sada su evropske vlasti odlučile da pribjegnu strožim mjerama – da optuže sam “Gasprom” – navode ruski mediji.

Eksperti smatraju da je interesovanje Evrokomisije posljedica činjenice da u nizu tržišta dominira učešće “Gasproma” u isporukama gasa. U nekim zemljama njegov udio iznosi skoro 100 odsto!

U nizu zemalja istočne i centralne Evrope “Gasprom” je dominantna kompanija, ali, razlog je racionalan – te zemlje ne mogu da nađu druge dobavljače energenata.

Što se tiče cjenovne politike, rukovodstvo “Gasproma” ističe da primijenjeni principi formiranja cijena odgovaraju standardima koje koriste drugi proizvođači i izvoznici gasa.

Posebno se ističe da je “Gasprom” ruska kompanija i zato je van jurisdikcije vlasti EU. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!