Capital.ba

Bolje dogovor nego na sud

25.02.2011. / 13:12

ISTOČNO SARAJEVO, Prema procjenama Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ pred sudovima se nalazi više od 22 000 radnih sporova – rekao je danas SRNI direktor Javne ustanove „Agencija za mirno rješavanje radnih sporova“  Banjaluka Borislav Rodić.   

On je naveo da je Agencija od početka  djelovanja 15. septembra 2010. godine do 22. februara  ove godine primila 104 zahtjeva za mirno rješavanje individualnih radnih sporova i pet kolektivnih.

Prema njegovim riječima, sporazum je postignut u oko 30 pojedinačnih i tri kolektivna radna spora.

„Zaključno sa 2010. godinom  Agencija je primila 69 zahtjeva za rješavanje individualnih radnih sporova i 5 kolektivnih. U 19 slučajeva smo postigli sporazum između radnika i poslodavca. Od nove godine do 22. februara primili smo 35 zahtjeva od kojih je u 10 slučajeva zaključen sporazum“ – pojasnio je Rodić.

On je istakao da je u kolektivnim sporovima u dva od pet slučajeva postignut  sporazum između sindikalnih organizacija i poslodavaca i samim tim nije došlo do štrajka.

Prema riječima Rodića, kroz ova dva kolektivna radna spora bilo je obuhvaćeno više od 350 radnika.

„Druga dva kolektivna spora su još u postupku. U jednom slučaju biće postignut sporazum, u drugom ni uz sve uložene napore nismo postigli željeni rezultat i otvoren je stečaj nad poslodavcem“ – rekao je Rodić.

Prema njegovim riječima, veliki broj radnih sporova riješenih sporazumom bio je pred pravosudnim institucijama i sada su ti postupci obustavljeni.

On je istakao da se najveći broj prošlogodišnjih zahtjeva odnosio na neisplate plata i drugih naknada kao što su otpremnine, regres ili prevoz.

„U prva dva mjeseca ove godine najčešće se kao predmet radnih sporova javljaju otkazi ugovora kroz ponudu o zaključenju novog ugovora pod izmjenjenim okolnostima koje se najčešće tiču smanjenja plata“ – rekao je Rodić.

Treća grupa predmeta za koje je kod Agencije zatraženo sporazumo rješavanje su uplate doprinosa za obavezne vidove osiguranja, za  šta Agencija nije nadležna,  jer tu nema pregovora.

Naglašavajući da je mirno rješavanje sporova prioritet, a ne alternativa, Rodić je rekao da je cilj riješiti spor i da je za Agenciju, za razliku od suda, prihvatljivo svako rješenje oko koga se slože radnik i poslodavac.

„Sud  isključivo vodi računa o slovu zakona, o pravnoj normi, često zanemarujući interes radnika i poslodavca koji učestvuju u sporu. Mirno rješavanje nudi brzinu, a radnik i poslodavac imaju mogućnost da vrlo brzo dođu do za njih prihvatljivog rješenja“ – istakao je Rodić ukazujući da je najbitnija karakteristika da je svaka radnja prilikom mirnog rješavanja sporova besplatna i za radnike i za poslodavce.

Prema njegovim riječima, prosjek za rješavanje radnih sporova mirnim putem je između 30 i 60 dana, za razliku od sudova gdje to traje tri do četiri godine.

„Smatram da je za poslodavca koji je prekršio zakon mnogo prihvatljivije da spor riješi putem Agencije nego nakon tri, četiri godine. Dok na sudu na neki način uvijek neko mora da izgubi u mirnom rješavanju sporova mogu da budu zadovoljni i poslodavac i radnici“ – naglasio je Rodić.

On je naveo da na početku spora najčešće nema nikakvog dijaloga između poslodavca i radnika  i u većini slučajeva putem miritelja ili arbitara oni počinju da razgovaraju, vraćaju se dijalog i povjerenje.

„Uloga Agencije je da putem miritelja, odnosno arbitara, na najbolji način prezentuje i radnicima i poslodavcima ako je došlo do povrede zakona. Ovo prvenstveno može da pomogne  poslodavcima.  Prošle godine je u tri i po mjeseca rada Agencije  dato više od 400 savjeta, većinom poslodavcima“ – istakao je Rodić i dodao da je mirno rješavanje radnih sporova na neki način prva stepenica na kojoj može da bude riješen problem.

Prema njegovim riječima, u Švedskoj se više od 90 odsto radnih sporova rješava sporazumno, dok je u SAD  „sramota po ovim pitanjima ići na sud“.

„U Srbiji se ova metoda koristi već pet do šest godina i veliki broj predmeta je riješen i ne vidim razlog zašto to ne bi uspjelo i u Republici Srpskoj“ – naglasio je Rodić.

On je podsjetio da se ideja o mirnom rješavanju sporova pojavila  2009. godine, a da je 2010. godine Vlada RS donijela odluku o formiranju Agencije i ona je 1. juna registrovana, a sa radom  je počela 15. septembra 2010. godine.  U rad Agencije su uključeni i predstavnici Sindikata i Vlade RS.

Okrugli stolovi o mirnom rješavanju radnih sporova održani su u Istočnom Sarajevu, Trebinju, Bijeljini i Doboju, a biće održani i u Banjaluci i Prijedoru.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!