Capital.ba

Bogati zaboravili siromašne

15.04.2010. / 7:30

PARIZ, Pomoć bogatih zemalja siromašnim je nedovoljna, iako novi podaci pokazuju da su one u 2009. dobile više novca nego 2008. godine.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u najnovijem izvještaju navodi da bogati još nisu ispunili ni sve obaveze prema siromašnima koje su preuzeli 2000. godine – posebno prema afričkim zemljama.
Ukupna pomoć 23 bogate zemlje u 2009. je, prema podacima OECD, povećana za 0,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 123 milijarde dolara, pri čemu je najveći dio dat u vidu novih zajmova siromašnima. Isključujući olakšice dužnicima, koje se razlikuju od godine do godine, a podrazumijevaju i otpis milijardi dolara duga nakupljenih tokom prethodnih decenija, rast pomoći u 2009. bio je 6,8 odsto.
Međunarodna organizacija “Oxfam”, koja se bori protiv siromaštva u svijetu, upozorava, međutim, da je prošlogodišnja pomoć zapravo bila manja od one iz 2008. godine zbog rasta cijena u siromašnim zemljama. U “Oxfamu” navode da je to što bogate zemlje nisu uradile skandalozno, ističući da razvojna pomoć stagnira.
“Ako pomoć nastavi da pristiže tim tempom, šanse da budu ispunjeni Milenijumski ciljevi u podsaharskoj Africi su ravne nuli”, ocijenio je Sebastijan Furmi iz francuske filijale “Oxfama”.
Milenijumski ciljevi, koje su svjetski lideri usvojili 2000. godine, uključuju smanjenje ekstremnog siromaštva za polovinu i obezbjeđenje osnovnog obrazovanja za svu djecu do 2015. godine.
Prošle godine najveći donator, prema podacima OECD, bile su SAD, a slijede Francuska, Njemačka, Velika Britanija i Japan. SAD su prošle godine povećale razvojnu pomoć siromašnima u svijetu za 5,4 odsto u poređenju sa 2008. godinom na 28,7 milijardi dolara, pri čemu je posebno uvećana pomoć Avganistanu i podsaharskoj Africi. Istovremeno njemačka pomoć je smanjena za 12 odsto, a japanska za 10,7 procenata. Grčka, Irska i Portugal takođe su znatno smanjile pomoć siromašnim zemljama pritisnute problemima kod kuće. Gledano prema veličini ekonomije, Švedska je ostala najizdašnija i za razvojnu pomoć inostranstvu izdvojila više od procenat bruto nacionalnog prihoda, prenose agencije.
Bogate zemlje su 2005. godine inače obećale da će trošiti najmanje pola procenta nacionalnog prihoda za pomoć inostranstvu do 2010. godine, međutim, kako pokazuje izveštaj OECD, većina je još daleko od tog cilja. OECD prognozira da će u 2010. pomoć nastaviti da raste za razliku od drugih finansijskih priliva ka zemljama u razvoju koji su osjetno smanjeni sa globalnom finansijskom i ekonomskom krizom.
Pomoć u brojkama
•    123 milijarde dolara – pomoć koju su prošle godine izdvojile bogate zemlje
•    0,7 odsto – rast pomoći u 2009. u odnosu na prethodnu godinu
•    28,7 milijardi dolara – pomoć koju su u 2009. izdvojile najveći donator SAD
•    50 odsto – planirano smanjenje ekstremnog siromaštva do 2015. godine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!