Capital.ba

Blokirano oko 56.000 firmi

15.09.2015. / 7:35

blokada racunaBEOGRAD, Oko 56.000 privrednih subjekata u Srbiji ima blokiran račun, i to zbog dugova koji su narasli do 272,2 milijarde dinara.

Vlada je, u nastojanju da taj problem riješi, uputila poslanicima novi prijedlog zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju, koji bi trebalo da uspostavi bolje odnose firmi i povjerilaca.
U obrazloženju prijedloga tog zakona koji je iznjet pred Vladu Srbije navedeni su podaci Narodne banke Srbije da su na dan 30. aprila računi bili blokirani kod 29.556 pravnih lica i 26.239 preduzetnika, zbog dugova od 256,7 milijardi, odnosno 15,5 milijardi dinara.
U takvim uslovima, značajno se uvećava i broj nenaplativih kredita, odnosno kredita u kašnjenju dužem od 90 dana. Njihov ukupan iznos na kraju septembra 2014. bio je 436,7 milijardi dinara, ili 23 odsto od ukupnih plasmana.
Sporazumno finansijsko restrukturiranje je, kako je navedeno u obrazloženju, dobrovoljno vansudsko restrukturiranje dugova privrede kroz redefinisanje odnosa između firme s problemima i povjerilaca, prije svega banaka, a pregovori se vode uz podršku Privredne komore Srbije kao institucionalnog medijatora.

 
Vansudsko restrukturiranje privrednog društva je prva opcija u nizu mjera, a ostale mjere su unaprijed pripremljeni plan reorganizacije (UPPR), reorganizacija u stečaju i prodaja pravnog lica, odnosno imovine u postupku bankrota.
„Postupak zavisi od želje banaka da učestvuju i postignu dogovor. Banke, recimo, nisu zainteresovane za odricanje od prava na blokiranje računa dužnika, čak i u toku pregovora o restrukturiranju, jer ostali povjerioci koji nisu uključeni u postupak nisu ograničeni da račun blokiraju te mogu doći u prednost u odnosu na banke učesnice u postupku”, piše u tom dokumentu.
Uz to, strankama u postupku omogućena su poreska oslobađanja i pogodnosti na koje ne bi imale pravo po opštem ugovornom okviru.

 
Od usvajanja sličnog zakona 2011. godine, pokazalo se da postoje pravne praznine i nepreciznosti pa dio problema nije ni moguće riješiti bez izmjena Zakona, piše u obrazloženju.
U dosadašnjim postupcima, primjera radi, samo je dva puta zaključen ugovor o mirovanju dugova pa je zato potrebno to ostaviti samo kao mogućnost, a ne propisivati ga kao obavezan korak u postupku, što je prihvaćeno u Nacrtu zakona. Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!