Capital.ba

Birokratija prepreka za investiranje u Srbiju

22.05.2013. / 19:30

investicijeBEOGRAD, Istaknuti predstavnici srpske dijaspore ocijenili su danas u Beogradu da je glavna prepreka za veće investicije dijaspore u Srbiji birokratija i zakonska regulativa koja investiranje u privredu otežava zbog netransparentnosti.

Uspješni srpski privrednici iz srpske dijaspore, koji se nalaze u posjeti vodećim državnim institucijama u Beogradu, izrazili su zadovoljstvo današnjim sastankom sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, od koga su, kako kažu, dobili podršku za sve svoje prijedloge.

Direktor Kancelarije za dijasporu Slavka Drašković rekla je novinarima da je ova kancelarija organizovala dolazak izuzetnih pojedinaca srpske dijaspore iz Amerike, Australije, Rusije, Kanade i evropskih zemalja, da posjetama predsjedniku, Vladi i Skupštini Srbije pokrenu pitanja bitna za dijasporu i da se vidi kako dijaspora može da pomogne i šta očekuje od Srbije.

Na susretu gostiju iz dijaspore sa srpskim medijima, predstavnik srpske dijaspore u Rusiji Goran Radmanovac, priznati biznismen u Rusiji i vlasnik građevinske firme “Kenmer” sa jakim vezama u ruskoj administraciji, rekao je novinarima da su veliki problem za ulaganje u Srbiju zakoni koji još nisu “isfiltrirani”.

“Mi ćemo da investiramo i dovešćemo milijardere iz Rusije koji će sigurno ulagati, kada Srbija i njena Vlada budu izmjenile nekoliko zakona”, rekao je Radmanovac.

Privrednik iz Engleske Jovica Božić, koji je vlasnik kompanije “Božić i sinovi”, prvog reciklažnog centra u Srbiji i ulagač u izgradnju vila u BiH, založio se za ravnopravan status Srba iz dijaspore prilikom investiranja u otadžbini, ističući da su birokratija i netransparentni tenderi neki od velikih problema.

“Srbija je najbolja zemlja za uložiti i brzo zaraditi, jer u Srbiji nema prave konkurencije. Konkurencija koja postoji traje onoliko koliko traje politička vlast i poslije nestaje”, rekao je Božić.

Dejan Ilić, jedan od najuspješnih srpskih naučnika u svijetu čiji se pronalasci, među kojima i “smart kartica”, primjenjuju u najvećim multinacionalnim kompanijama, uvjeren je da će nauka u Srbiji definisati ciljeve i pravce gdje investirati.

Jedan od najuspješnijih biznismena u američkoj državi Ohajo Aleks Mačeski ocijenio da Vlada treba da prizna činjenicu da Srbija ima loš imidž u svijetu, što je loše za investicije, i njen imidž se, uz pomoć dijaspore, mora popraviti.

Jedan od najvećih srpskih lobista Miroslav Majkl Đorđević ukazao je da most između Srbije i dijaspore mora biti čvrst i da je to neophodno za Srbiju da krene naprijed.

“Predsjednik Tomislav Nikolić dao je stoprocentnu podršku prijedlozima dijaspore, a sada sve zavisi od Vlade koja treba da sprovede prijedloge. On je podržao deklaraciju o saradnji i sada se mora utvrdi ko je za šta nadležan i odrediti ljudi koji će rješavati probleme”, zaključio je Đorđević.

Delegacija istaknutih Srba sutra će posjetiti Skupštinu Srbije, gdje će razgovarati sa poslanicima. Delegacija će se sastati i sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem, a primiće ih i Njegova svetost patrijarh srpski Irinej. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!