Capital.ba

BiH ulazi u recesiju

13.10.2012. / 8:55

BANJALUKA, Bankarska grupacija UniCredit procijenila je da će BiH ove godine zapasti u recesiju uz stopu ekonomskog pada od 0,9 odsto, dok iduće godine predviđaju blagi oporavak bruto domaćeg proizvoda (BDP).

UniCredit je u zadnjoj ovogodišnjoj kvartalnoj publikaciji navela da objavljeni ekonomski pokazatelji u 2012. godini “potvrđuju kontrakciju ekonomskih aktivnosti u BiH”.
“Stoga se, u poređenju s prethodnom godinom, očekuje realna promjena BDP-a od minus 0,9 odsto. Uzroci ovakvom kretanju leže u dugogodišnjim unutrašnjim strukturnim nedostacima domaće ekonomije, na šta se nadovezuje nepovoljno spoljno okruženje, jer se i zemlje evozone, kao i zemlje regije, nalaze u recesijskom ekonomskom ciklusu”, kazao je glavni ekonomista UniCredita za jugoistočnu Evropu Hrvoje Dolenec.
Analize UniCredita su na tragu procjena većine bh. ekonomista koji su izrazili uvjerenje da će BiH ponovo, nakon 2009. godine, upasti u recesiju, za razliku od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji projektuju da će BiH zabilježiti ekonomsku stagnaciju, odnosno rast BDP-a od 0,3 odsto.
UniCredit, takođe, kao i MMF i EBRD, u idućoj godini očekuje skromni ekonomski oporavak BiH, podstaknut blagim poboljšanjem u spoljnom okruženju, s realnim porastom BDP-a od 0,8 odsto. Oporavak je, ukazuju analitičari UniCredita, i dalje izložen negativnim rizicima inostranog pogoršanja, te sporijeg oporavka u zemljama evrozone i regiona.
“Zbog toga je projektovana stopa rasta za sljedeću godinu ispod potencijalne stope rasta koja bi se očekivala u procesu konvergencije ekonomijama zemalja EU”, naglasio je Dolenec.
U takvom okruženju, kako se navodi u analizi, pozitivan moment se može stvoriti kroz odobreni stendbaj aranžman s MMF-om u iznosu od oko 400 miliona evra, što iznosi 3,1 odsto vrijednosti nominalnog BDP-a. Taj aranžman bi, smatraju, trebalo da postane sidro u postizanju ekonomske stabilnosti, zbog činjenice kako obavezuje na sprovođenje neophodnih strukturnih reformi i kreiranje prostora za veću investicionu orijentisanost budžeta na entitetskom i državnom nivou.
Sporazum sa MMF-om i poštivanje dogovorenih zahtjeva ključni su za stabilizaciju kreditnog rejtinga i njegovo potencijalno poboljšanje u budućnosti, što bi bilo podsticajno za investicionu klimu u zemlji i povoljnije finansiranje infrastrukturnih projekata za podizanje životnog standarda i uslova poslovanja.
“Mada je u drugom u odnosu na prvo tromjesečje ove godine zabilježeno ublažavanje negativnih trendova u spoljnotrgovinskoj robnoj razmjeni, neizvjesnost oporavka ino-potražnje za domaćim izvoznim proizvodima s niskom dodatnom vrijednošću i dalje stvara pritisak prema blagom širenju deficita tekućeg računa u ovoj i sljedećoj godini”, zaključuje se u analizi UniCredita za BiH. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti