Capital.ba

BiH dočekuje svjetsku krizu nespremna

05.01.2009. / 13:36

SARAJEVO, Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Slavko Jovičić smatra da je, osim bezbjednosti, preživljavanje osnovno pitanje za stanovnike BiH, zbog čega on traži održavanje zajedničke sjednice oba parlamentarna doma na kojoj bi se raspravljalo o privrednoj i ekonomskoj situaciji u BiH i posljedicama globalne ekonomske krize.

Svoju inicijativu za održavanje posebne sjednice Predstavničkog i Doma naroda Jovičić je za Srnu obrazložio ocjenom da je neminovno da se kolaps bankarskog sistema i privrede u svijetu odrazi na privredu i ekonomiju u BiH.

Strahujući da će posljedice svjetske ekonomske krize biti katastrofalne po BiH, Jovičić traži od Savjeta ministarda da u saradnji sa vladama Republike Srpske i Federacije BiH, Fiskalnim savjetom BiH, Centralnom bankom, Spoljnotrgovinskom komorom BiH i privrednik komorama entiteta, Upravom za indirektno oporezivanje i svim drugim relevantnim institucijama pripremi izvještaj o trenutnoj ekonomskoj situaciji u zemlji.

“Prošlu godinu završili smo sa rekordnim spoljnotrgovinskim deficitom većim od deset milijardi KM, a uvjeren sam da će deficit u 2009. biti i veći, što će izazvati posljedice po ionako slab privredni sistem BiH”, naveo je Jovičić.

On podsjeća da je od Nove godine za uvoz oko 11 000 artikala iz EU ukinuto plaćanje carine i da je više od pola godine na snazi sporazum Cefta, kojim su, takođe, plaćanja carine oslobođeni proizvodi iz osam zemalja potpisnica sporazuma.

“Sve ovo doprinijeće da se osjeti manjak u prihodima BiH, a potom i u entitetima, kantonima, opštinama”, uvjeren je Jovičić.

Ističući da je BiH potpuno nespremna dočekala svjetski ekonomski kolaps, Jovičić je nevjerovatnim nazvao izjave pojedinaca koji obavljaju odgovorne funkcije da svjetska recesija neće imati veće posljedice po BiH.

“Ubijeđen sam da će posljedice po BiH biti mnogo gore nego po razvijene zemlje, jer one mogu iz svojih finansijskih rezervi da intervenišu i pomognu svoju privredu i bankarski sektor, a budžet BiH nije razvojni i u njemu nije predviđena niti jedna marka za takve intervencije”, istakao je Jovičić.

On očekuje da će nakon novogodišnjih praznika političari i stručnjaci ozbiljno pristupiti ovim problemima, jer, kako je upozorio, teška ekonomska kriza može uticati i na usložnjavanje bezbjednosne situacije.

“Treba vidjeti koje su to zakonske barijere čije bi uklanjanje pomoglo da se olakša težak položaj privrede, a trebalo bi i još jednom razmotriti mogućnost smanjivanja PDV-a na prehrambene artikle i lijekove”, zaključio je Jovičić.

Zajednička komisija za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno je podržala Jovičićevu inicijativu za sazivanje posebne sjednice oba doma na kojoj bi bilo raspravljano o privrednoj i ekonomskoj situaciji u BiH i posljedicama svjetske ekonomske krize.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!