Capital.ba

Bh. privreda se oporavlja

09.08.2013. / 9:57

imagesBEČ/BANJALUKA, Privreda u BiH je u trećem kvartalu 2013. godine pokazala ozbiljne znakove oporavka, navodi se u analizi austrijske Kontrolbank.

Prema njihovim podacima, oporavak privrede je u vezi i sa značajnim poboljšanjem poslovne klime u BiH.

Volfgang Lughamer, menadžer za istraživačke usluge banke, koja, ujedno, predstavlja centralnu banku za pružanje informacija austrijskim firmama o poslovanju u Austriji i inostranstvu, ističe da se u narednih šest mjeseci sa optimizmom mogu očekivati bolje poslovne mogućnosti u BiH za strane investitore.

“Ove tendencije ukazuju da možemo očekivati umjereno pozitivan rast privrede u drugoj polovini 2013. godine. S obzirom na ove tendencije, BiH se u pogledu poslovne klime trenutno može pozicionirati u sredinu tabele koja obuhvata centralnoevropske zemlje”, naveo je Lughamer.

Kako je istakao, BiH se među 12 centralnih evropskih zemalja sada nalazi na sedmom mjestu. Prema listi koju je sačinila Kontrolbank, ispred nas su Rusija, Poljska, Ukrajina, Rumunija, Hrvatska i Slovačka, dok su po poslovnoj klimi iza nas Češka, Bugarska, Srbija, Ukrajina i Slovenija, donedavno zvijezda evropskog pozitivnog privrednog rasta, koja je, iznenađujuće, sada na zadnjem mjestu po poslovnoj klimi.

Najlošija poslovna klima u zadnjih pet godina u BiH bila je 2009. godine, kada je počeo oporavak, koji je doživio vrhunac 2011. godine, nakon čega je ponovo uslijedio manji pad.

Lughamer je objasnio da indekse o poslovoj klimi banka prikuplja direktno od investitora koji imaju iskustva u zemljama ovog regiona.

“Indeks o poslovnoj klimi je jedinstven instrument koji pruža provjerljive informacije iz perspektive osobe koja investira u konkretnu zemlju”, rekao je on.

U Privrednoj komori Austrije u Sarajevu i austrijskoj ambasadi juče zbog Bajrama nisu radili, pa od njih nisu uspjeli dobiti komentar.

Mihailo Vidić, potpredsjednik Privredne komore RS, ističe da strani investitori i banke počinju drugačije gledati BiH u svjetlu rasta industrijske proizvodnje BiH i smanjenja jaza između uvoza i izvoza.

“Drugačije gledanje zemlje kao potencijalno povoljnog prostora za investiranje svakako raduje jer doprinosi stvaranju boljeg poslovnog ambijenta. I najave da će biti pojednostavljene procedure registracije preduzeća i smanjenja administracije doprinose tome”, rekao je Vidić.

Iako su trendovi pozitivni, Vidić je još oprezan u davanju prognoza koliko će se pozitivni trendovi nastaviti. Ipak, kako je naveo, razloga za optimizam ima s obzirom na to da se ulazi u sezonu prerade prehrambenih proizvoda, prije svega voća i povrća.

Svakako treba imati u vidu i drvoprerađivačku industriju koja takođe pokazuje znakove oporavka i to nam daje za pravo da očekujemo barem zadržavanje, a ako ne i dalji rast industrijske proizvodnje”, naveo je on.

Bolja klima i u ostatku srednje i istočne Evrope

Austrijska Kontrolbank očekuje poboljšanje ekonomske situacije u zemljama centralne i istočne Evrope, kao i poboljšanje uslova u tim zemljama za strane investicije. Kako navode, od početka velike svjetske finansijske krize prije pet godina indeks poslovne klime u tim zemljama se uosmostručio.

“Preduzeća koja imaju investicije u zemljama srednje i istočne Evrope poslovnu klimu ocjenjuju dosta pozitivnije nego u proteklom vremenu, i gledaju sa optimizmom na razvoj događaja u narednih šest mjeseci”, navode u banci.
Za poslovanje najbolje su ocijenjene Rusija i Poljska, dok su najlošiju ocjenu dobile Slovenija i Mađarska, koje su, kako se ističe, još pogođene krizom. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!