Capital.ba

Bez većih “udara” na dinar u 2012.

01.01.2012. / 11:55

BEOGRAD, Ne treba očekivati veće udare na kurs dinara u prvoj polovini 2012, što se ne može garantovati za treći kvartal naredne godine.

Analitičari časopisa “Markoekonomske analize i prognoze” navode da je ”devizni kurs za uslove u Srbiji zadržao izvjesnu stabilnost, ali i pokazao nepredvidljivost u kretanju, u rasponu od skoro deset odsto”.
Prema njima, faktori koji će uticati na potencijalnu destabilizaciju nacionalne valute u završnom kvartalu tekuće godine i početnim kvartalima naredne godina su – naglašena inflatorna očekivanja, visok javni dug, budžetski i spoljnotrgovinski deficit, nove emisije trezorskih zapisa, sindrom predizborne godine, nedovoljno jasan dalji tok deevroizacije, hronična nelikvidnost sektora privrede…

U grupi faktora nabrojani su još “servisiranje obaveza po inodugovima, neto razduženje privrednog sektora prema inostranstvu, očekivani nastavak subvencionisanog kreditiranja privrede i stanovništva, nabavka energenata krajem tekuće i početkom naredne godine…”

U analizi situacije u finansijskom sektoru se ocijenjuje da je održanju stabilnosti deviznog kursa doprinijela oprezna monetarna politika NBS (Narodna Banka Srbije) uz veoma postepeno smanjenje referentne kamatne stope i održavanje relativno visoke stope obavezne rezerve.

Devizne rezerve Srbije u posljednjih nekoliko godina osciliraju oko nivoa od približno deset milijardi evra, što čini da je pokrivenost novčane mase još uvijek prilično visoka (negdje oko 300 procenata).

Stoga se zaključuje kako “u globalnoj neizvjesnosti po pitanju scenarija daljeg oporavka svjetske privrede, važan faktor NBS pri korišćenju deviznih rezervi treba da i dalje bude održanje visoke devizne likvidnosti”.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!