Capital.ba

Bevanda: U oktobru stiže 155,7 miliona KM

13.09.2010. / 8:00

SARAJEVO, Federacija BiH, ukoliko Parlament FBiH u naredna dva dana usvoji rebalans budžeta za ovu godinu, početkom oktobra od međunarodnih finansijskih institucija trebalo bi da dobije 155,7 miliona KM, najavio je Vjekoslav Bevanda, dopremijer i ministar finansija FBiH.

Ponovio je kako je rebalans budžeta, koji je u odnosu na sadašnji povećan za oko 116 miliona KM, osnovni uslov za nastavak kreditnog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom. Istakao je kako se s rebalansom budžeta obaveze iz aranžmana s MMF-om ne završavaju i da je FBiH dobila revidirano pismo namjere s novim obavezama.

Kaže kako će rebalansom budžeta biti riješene penzije do kraja godine, ali i dug prema demobilisanim borcima.
“U rebalansu je osigurano 98 miliona KM za mirovine. Moramo ovo završiti kako bismo bili mirni do kraja godine, a pogotovo u predizborno vrijeme kada počnu manipulaciju ovom kategorijom stanovništva”, kaže Bevanda.

Ako FBiH dobije pozitivnu ocjenu od Odbora izvršnih direktora MMF-a, kad možemo očekivati četvrtu tranšu od ove institucije?

BEVANDA: Odbor izvršnih direktora MMF-a trebalo bi da zasjeda krajem ovoga mjeseca. Tako da bi četvrta tranša od MMF-a trebalo da bude doznačena BiH već početkom listopada. Istovremeno bit će deblokiran novac od Svjetske banke i Evropske komisije.
Koliko će ukupno novca dobiti FBiH?

BEVANDA: Od Svjetske banke dobit ćemo 87 miliona KM, Evropske komisije 18,7 miliona KM i oko 50 miliona KM od MMF-a. Također će biti deblokirani i kreditni sporazumi za poduzetnike od Svjetske banke, što je u svemu ovome i najvažnije. Iznos ovih sporazuma je oko 47 miliona eura.
Istakli ste kako je ovo spas za penzioni fond. Šta bi bilo s penzijama da FBiH nije usvojila rebalans budžeta i ispunila uvjete za nastavak aranžmana s MMF-om?
BEVANDA: Mirovine bi definitivno bile umanjene i to je najgore što bi nam se moglo desiti.
Znači li to da bi penzioneri u FBiH već sad primali umanjene penzije?

BEVANDA: Da. To bi bilo odmah. Falilo bi nam 39 miliona KM i morali bismo ići na umanjenje mirovina. Ovo definitivno moramo završiti kako bismo bili mirni do kraja godine. Moramo imati na umu i predizborno vrijeme kada počnu manipulacije umirovljenicima.

U rebalansu je planiran novac za izmirenje duga demobilisanim borcima, ali i umanjenje granta za dobitnike najviših ratnih priznanja. Zbog čega je došlo do umanjenja ove stavke?

BEVANDA: U rebalansu je planirano 2,3 miliona KM za izmirenje duga prema demobiliziranim braniteljima. Stavka za dobitnike najviših ratnih priznanja umanjena je za oko 300.000 KM. Ova braniteljska kategorija trebalo je da dostavi određenu dokumentaciju za nastavak primanja ove pomoći. Nisu to uradili na vrijeme, pa im je pravo oduzeto. Ali, o ovome više zna resorni ministar.
Rebalans budžeta u odnosu na postojeći uvećan je za više od 116 miliona KM. Da li je nelogično da kreditnim novcem rebalans bude uvećan?
BEVANDA: Povećanje budžeta nije rezultat kredita, nego i izvornih prihoda. Dobrim Zakonom o porezu na dobit ostvarili smo prihod puno veći od onog koji je bio projiciran. Od poreza na dobit u budžetu je prikupljeno 20 miliona KM. Tražili smo od javnih poduzeća da povećaju iznos dividende. Tu smo imali povećanje za osam miliona KM. I od dividendi smo prikupili 28,7 miliona KM. Od međunarodnih finansijskih institucija, izuzev Evropske komisije, ništa novo ne dobijamo. Sve je već bilo u proračunu. Pa smo u rebalansu, osim mirovina i duga prema demobiliziranim braniteljima, osigurali i novac za tri neodrživa kantona: Posavski kanton, Bosansko-podrinjski kanton i Kanton 10.

U rebalansu je stavka za plate umanjena za 3,3 miliona KM. Na čemu je umanjen ovaj iznos?

BEVANDA: Poštovali smo odredbe Zakona o plaćama. Projekcije su pokazale da ovdje možemo ići s umanjenjem od 3,3 miliona KM.

Rebalansom FBiH nije završila svoje obaveze prema MMF-u. Dobila je revidirano pismo namjere. Šta ono sadrži?
BEVANDA: Mora biti nastavljena revizija svih kategorija koje su obuhvaćene Zakonom o reviziji. Moramo i dalje provoditi uštede. Zabranjen je i transfer novca nižim nivoima vlasti sve dok ne ostvare uštede na način na koji je to uradila i FBiH.  Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!