Capital.ba

Beograd – sve poželjnija destinacija

24.07.2016. / 11:13

BEOGRAD, Beograd je iz godine u godinu sve poželjnija destinacija za turiste iz svijeta i regiona – prošle godine posjetilo ga je 782.635 turista, koji su ostvarili više od 1,5 miliona noćenja. beograd-panorama

Rezultati u prvih nekoliko mjeseci ove godine pokazuju da se mogu očekivati veća posjeta i prihodi.

“Povećava se broj i menja struktura gostiju. Uspeli smo da nađemo balans, da ne bude samo grad za mlade turiste”, navodi za Srnu koordinator Službe za odnose sa javnošću Turističke organizacije Beograda Vesna Nađ.

Turiste u Beograd privlače kulturne, zabavne i sportske manifestacije, a sve više dolaze i riječnim kruzerima, i to su najviše turisti stariji od 60 godina. Razvija se i poslovni turizam, a ima i ljudi srednje generacije kojima je razlog dolaska u Beograd kulturni turizam.

Od prošle godine najbrojniji su turisti iz Turske – ove godine u Beograd ih je došlo već 42.500, što je u odnosu na 2015. godinu za 50 odsto više. Interesovanju Turaka znatno je doprinijelo uspostavljanje svakodnevne direktne avionske linije srpske nacionalne kompanije “Er Srbija” između Beograda i Istanbula.

Iza Turaka slijede Hrvati, pa Bugari, kojih je 38 odsto više ove godine, na četvrtom mjestu su turisti iz BiH, kojih je više za 28 odsto, dok su na petom mjestu Grci, a na šestom Nijemci, koji zajedno sa Amerikancima i Skandinavcima čine i najveći broj od 69.000 turista koji su došli riječnim kruzerima.

Organizovano razgledanje grada je, prema riječima Nađove, veoma napredovalo, i dok je prije desetak godina u ponudi bilo desetak tura, sada je u ponudi više od 25.

“Beograd možete razgledati iz helikoptera ili balona, možete ga gledati i ispod zemlje i sa reke ili iz otvorenog turističkog autobusa, a na raspolaganju su i klasična – razgledanje grada u šetnji, razgledanje iz tramvaja, biciklom…”, ističe ona za Srnu.

Među programima za razgledanje je i zanimljiva tura “Beograd ispod Beograda” – obilazak pećina, laguma, zazidanih rijeka, tunela, bunkera i drugih podzemnih prostora izgrađenih u prošlosti, koja se organizuje srijedom, subotom i nedjeljom.

Tu je i obilazak alternativnog kulturnog distrikta Savamala, sa prostorima “Mikser haus” i “Kulturni centar grad”, brojnim klubovima, restoranima i barovima.

Grad se može razgledati i iz otvorenog autobusa sa polascima ispred Skupštine grada Beograda, a turisti su u prilici da putem audio-vodiča na osam svjetskih jezika saznaju zanimljive informacije o srpskoj prijestonici i njenoj bogatoj istoriji, a organizovani su i odlasci do Avale, koji uključuju i posjetu Tornju.

Skoro najposjećeniji program već godinama je obilazak dvorskog kompleksa na Dedinju, jedine kraljevske dinastije sa prostora bivše SFRJ – Karađorđevića, a organizuje se subotom i nedjeljom u dva termina, osim za Vaskrs, pri čemu dvočasovna tura, sa licenciranim vodičima košta svega 450 dinara /3,6 evra/.

Kada je riječ o predstojećim manifestacijama, od 17. do 21. avgusta se po 14. put organizuje popularni beogradski festival piva “Bir fest”, u septembru predstoji jubilarni 50. pozorišni festival Bitef /od 24. septembra do 2. oktobra/, a u oktobru 32. Beogradski džez festival.

Od izložbi, veoma je interesantna interaktivna izložba “Pupin – od fizičke do duhovne realnosti” postavljena u Istorijskom muzeju Srbije na Trgu Nikole Pašića, čije je trajanje produženo do kraja godine zbog velikog interesovanja.

“Sve informacije o razgledanjima i turističkoj ponudi Beograda, kao i karte za sva razgledanja mogu se nabaviti u Turističko informativnom centru u Knez Mihailovoj ulici broj 5, koji radi svih sedam dana u nedelji. Tu svako može saznati gde se šta dešava u Beogradu, gde može da se prenoći i jede”, kaže Vesna Nađ.

Turistima u Beogradu danas je na raspolaganju 2.000 restorana svih vrsta: vegetarijanskih, ribljih, restorana u kojima se služi samo biftek, suši barova, kineskih restorana, italijanskih i restorana drugih nacionalnih kuhinja i naravno, restorana koji nude srpsku kuhinju.

Širok je izbor i kada je u pitanju i smještaj, jer u Beogradu postoji 91 hotel, od kojih je najviše hotela sa četiri zvjezdice, dok sa pet zvjezdica ima tri hotela.

Kako je Srni rekao direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restorana Srbije – HORES Georgi Genov, u beogradskim hotelima ima ukupno 5.200 soba i 10.450 kreveta, a najam sobe u hotelu sa četiri zvjezdice u prosjeku košta oko 65 evra, a sa tri zvjezdice 30 do 35 evra.

U gradu ima i oko 100 hostela, a u novije vrijeme turistima se u najam nude i privatne sobe, apartmani i kuće. Cijene noćenja u hostelima, u kojima su najčešće sobe sa po četiri, šest ili osam ležajeva je, kako navodi Vesna Nađ, u prosjeku od 15 do 25 evra. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!