Capital.ba

Beograd će razmotriti presudu suda u Strazburu

08.11.2012. / 12:15

BEOGRAD, Srbija će u narednim danima razmotriti odluku suda u Strazburu povodom nepravosnažne presude da je dužna da isplati staru deviznu štednju građanima iz BiH, koji su imali ušteđevinu u poslovnicama Investbanke – rečeno je u Ministarstvu pravde Srbije.

“Stav Srbije je da je donesena presuda koja još nije pravosnažna. Srbija će u narednom periodu razmotriti sadržinu te presude i eventualnu mogućnost obraćanja, odnosno žalbu, Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava”, rečeno je u ovom ministarstvu.

Isti izvor je naveo da treba da se razmotre konkretni koraci šta će dalje da se radi, koji je iznos u pitanju, odnosno potraživanja, koliko ljudi.

Evropski sud za ljudska prava presudio je u utorak, 6. novembra, u predmetu troje državljana BiH /Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije/, koji su pokrenuli postupak, tražeći da Evropski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu takozvane stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla.

Sud je utvrdio da je Slovenija odgovorna za povredu prava na mirno uživanje vlasništva i prava na efikasno pravno sredstvo štedišama, koje su deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija Slovenije, te Srbija za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija Srbije.

Presuda suda u Strazburu postaće pravosnažna ako se na nju u iduća tri mjeseca ne žali nijedna strana.

Ivnestbanka je od početka januara 2003. godine u stečaju.

Evropski sud za ljudska prava razmatrao je žalbu troje štediša iz BiH Sakiba Šahdanovića, Emine Ališić i Aziza Sadžaka, zbog neisplaćenih deviznih uloga u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci Sarajevo i srpskoj Investbanci, filijala u Tuzli.

Beogradski list “Danas” piše da je riječ o državljanima BiH koji žive u Njemačkoj.

Do sada je Slovenija najavila žalbu na presudu, navodeći da ne može vratiti novac koji nije dobila, a Hrvatska je najavila skori prevod odluke suda iz Strazbura. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!