Capital.ba

Banke zabilježile milionske gubitke

27.02.2009. / 7:23

pad8LONDON Finansijske institucije širom svijeta sve intenzivnije pokušavaju da pronađu načine za sanaciju svojih ogromnih gubitaka, pri čemu su mnoge od njih prisiljene da zatraže pomoć od finansijskih vlasti, a neke možda i neće uspjeti da opstanu u sadašnjem obliku.

Američki osiguravajući konglomerat AIG u pregovorima je s vlastima o svom radikalnom restrukturisanju, koje ide u smjeru njegovog kontrolisanog razdvajanja. “Fajnenšl tajms” juče je objavio, da bi Upravni odbor AIG-a, u ponedjeljak mogao da objavi restrukturisanje, kojim bi se konglomerat podijelio na tri dijela, koja bi za sada ostala pod kontrolom države u pokušaju da ga spase od stečaja.
To bi mogao da bude obrazac prema kojem bi se i ostale posrnule finansijske grupacije, poput Sitigrupe, mogle da dovedu pod državnu kontrolu. U međuvremenu, “Volstrit žurnal” piše, da je Sitigrupa blizu sporazuma o povećanju udjela američke vlade u svom vlasništvu na 40 odsto.
Piše i da Banka Amerike želi da proda banku za privatno bankarstvo Prvoj republičkoj banci, koja je ušla u njeno okrilje nakon što ju je preuzeo Meril Linč. Izvršni direktori Banke Amerike, međutim, razmatraju prodaju imovine i poslovanja koji ne spadaju u njihovu osnovnu djelatnost ili se više ne uklapaju u njenu strategiju. Zainteresovani su navodno “Morgan Stenli” i “Goldman Saks”.
Restrukturisanje banaka intenzivira se i u Evropi. Britanska vlada lansirala je novu šemu za pomoć posrnulim bankama, kojom će obezbijediti više od 500 milijardi funti vrijednu, lošu imovinu banaka.
U toj šemi učestvovaće i Kraljevska banka Škotske (RBS), koja je juče saopštila da je imala neto gubitak od 24,1 milijarde funti u 2008. godini, što je najveći gubitak koji je ikada zabilježila neka britanska kompanija. RBS je već u gotovo 70-odstotnom vlasništvu britanske države, nakon što je dobila veliku državnu pomoć, a sada je najavila rasprodaju velikog dijela imovine radi preusmjeravanja aktivnosti na domaće tržište.
Juče je došlo i do promjena u vrhu “ranjene” švajcarske banke UBS. Umjesto Marsela Rohnera, koji je podnio ostavku, za njenog novog izvršnog direktora postavljen je Osvald Grubel, zaslužan za zaokret u poslovanju u Kredit Svis. UBS je preduzeo do sad najviše otpisa imovine u odnosu na ostale evropske banke u aktuelnoj kreditnoj krizi.
Njemačka Drezdner banka je lani imala gubitak od 6,3 milijarde evra, zbog globalne finansijske krize, a negativni saldo poslovanja se samo u posljednjem kvartalu uvećao na 3,9 milijardi evra.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!