Capital.ba

Bankarski sektor u BiH nije ugrožen

27.05.2016. / 16:32

softicSARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Senad Softić izjavio je danas u Sarajevu da bankarski sektor u BiH nije ugrožen i da u Centralnoj banci BiH vjeruju da će i u narednom vremenu situacija u ovom sektoru biti stabilna.

Obraćajući se Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Softić je istakao da propast dvije banke u Republici Srpskoj nije ugrozila bankarski sektor u BiH jer se radi o dvjema manjim bankama.

“Kad bi bilo dovedeno u pitanje poslovanje velikih sistemskih banaka, onda bi to bilo opasno”, rekao je Softić.

Kada su u pitanju krediti sa klauzulom u švajcarskim francima, Softić je podsjetio da Centralna banka BiH s tim u vezi nema zakonskih nadležnosti.

On je podsjetio da je jedini zadatak Centralne banke BiH očuvanje monetarne, a potom i finansijske stabilnost BiH, dok je supervizija rada banaka u nadležnosti entiteta.

Softić je istakao da je veliki dio pisma namjere za novi kreditni aranžman BiH sa MMF-om posvećen bankarskom sektoru.

Delegati u Domu naroda Halid Genjac i Mario Karamatić postavili su Softiću pitanja u vezi sa bankarskim sektorom u okviru rasprave o izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Centralne banke BiH za prošlu godinu.

Dom naroda usvojio je oba ova izvještaja Centralne banke BiH.

Delegati nisu usvojili Izvještaj o realizaciji planskih dokumenata za 2015. godinu i Izvještaj o obavljenoj reviziji finansijskog poslovanja BHRT-a za 2015. godinu.

Nisu primljeni k znanju Finansijski plan i planovi programa BHRT1 i BHT1 za 2016. godinu.

U raspravi je Karamatić ocijenio da je BiH potreban novi zakon o Javnom RTV servisu.

“OHR i visoki predstavnik su nam nametnuli zakon kojim niko u BiH nije zadovoljan”, istakao je Karamatić i dodao da su zaposleni u BHRT-u kolateralna šteta visokog predstavnika u BiH.

Karamatić je naveo da po Zakonu o potrošačima i Zakonu o obligacijama građani u BiH nisu dužni plaćati uslugu za koju nema zaključenog ugovora sa isporučiocem usluge, što je slučaj sa BHRT-om.

Genjac smatra da pitanje za parlament BiH, kao osnivača BHRT-a, nije nezakonito uzimanje novca od građana za RTV taksu, već nezakonito odbijanje plaćanja RTV takse, na šta je Karamatić odgovorio da on po zakonu ne plaća taksu.

Genjac je pozvao Parlamentarnu skupštinu BiH da, kao osnivač, pomogne očuvanje BHRT-a.

Predsjedavajući Doma naroda Ognjen Tadić smatra da se nešto mora promijeniti na poslovnom planu BHRT-a.

Delegati Doma naroda nisu usvojili Izvještaj o radu Upravnog odbora Izvozno-kreditne agencije BiH.

Današnja sjednica Doma naroda završena je, a naredna bi trebalo da bude održana 16. juna. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!