Capital.ba

Bankari u Srbiji prevarom prebijaju dugovanja

06.09.2013. / 7:45

dugovanjaBEOGRAD, Građani Srbije koji sklope pogrešan aneks ugovora sa bankom, gube hiljade evra. Na zajam od 45.000 evra, korisnici mogu da ostanu „kratki“ za najmanje 1.500 DA ih sa najnovijim aneksima ugovora banke ne bi prevarile, građani moraju da budu pravi finansijski stručnjaci.

Banke koje su prihvatile preporuku Narodne banke Srbije da klijentima vrate novac od preplaćenih kamata – sada se dovijaju kako da zadrže barem deo „kolača“. Tako, za tri godine preplaćenih rata, potrošači na zajam od 45.000 evra, ako sklope pogrešan aneks ugovora, mogu da izgube najmanje 1.500 evra samo jednim potpisom.

Mnogi klijenti, koji su godinama plaćali veće rate za zajmove nego što je to Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga propisano, opet su žrtve nekorektnih bankara. Kada im banka „mjeri“ iznos koji bi trebalo da im vrate, većina ne obračunava zateznu kamatu na deo koji su građani preplatili. Druga opcija, kojom se finansijske ustanove koriste, jeste da glavnicu ne vraćaju na propisan, već na niži iznos.

– Kada su banke povećavale kamate, one su tada narušavale odnos glavnice i kamate – objašnjava Dejan Gavrilović, predsjednik Udruženja bankarskih klijenata „Efektiva“. – Povećavale su udio kamate, a smanjivale udio glavnice. Sada se dešava da klijenti duguju više nego što bi trebalo da se kamate nisu povećavale.

Konkretno, ako je neko uzeo zajam od 45.000 evra prije pet godina sa ratom od 250 evra, banke su mu za posljednje tri godine ratu povećale na 300 evra. Preplaćeni dio, koji bankari duguju, iznosi 1.800 evra, uz obračunatu zateznu kamatu koja je minimalno 500 evra. Problem nastaje ukoliko banke ne zaračunaju ovu zateznu kamatu ili, pak, ukoliko obračunaju glavnicu na 40.000, umesto na 39.000 evra.

– Građani ne treba da pristaju na manje od ove finanisijske računice, jer nju sigurno mogu da dobiju na sudu – tvrdi Gavrilović. – Upravo ovu pogodbu dobili su naši članovi, kada su prošle godine tužili jednu od banaka. (Novosti)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!