Capital.ba

Banjalučka “Toplana” se bori za opstanak

16.07.2013. / 9:55

toplana blBANJALUKA, Velika dugovanja, oprema stara pola vijeka, loša distributivna mreža, slaba platežna moć stanovništva, kao i činjenica da kao sirovinu koristi mazut – doveli su ove godine banjalučku “Toplanu” na manje-više očekivani izdisaj.

Na jučerašnjoj sjednici gradske skupštine, na tapetu su bili izvještaji o poslovanju, kao i budući planovi, ne samo za ovo preduzeće, nego i za predstojeću grejnu sezonu u gradu na Vrbasu! Zbog problema u kojima se našla banjalučka “Toplana”, alarmirano je i najviše rukovodstvo Republike Srpske, a mjesecima je najavljivana posebna sjednica gradske skupštine na kojoj bi se raspravljalo o ovom problemu.

Do posebne sjednice nije došlo, a u međuvremenu sve veći broj građana odlučuje se na odjavljivanje sa gradske grijne mreže.

Manjak informacija o tome šta se dešava i da li građani mogu da se pouzdaju da će u “Toplani” problem biti riješen do jeseni, nimalo ne doprinosi ionako teškom stanju.

Potreban jeftiniji energent

I bez aktuelnih problema sa poslovanjem “Toplane”, dobar dio grada proteklih godina nije imao zadovoljavajuće grijanje. Na Starčevici su se desila masovna odjavljivanja sa gradske mreže jer je u većem dijelu naselja kvalitet grijanja bio, kako kažu mještani, ispod podnošljivog minimuma, a iste probleme imali su u građani koji žive u rubnim naseljima koje obuhvata toplovodna mreža.
I dok su vlasnici stanova u “hladnijim” dijelovima Banjaluke očekivali da će ove godine konačno doći do prelaska na jeftiniji energent od mazuta, sanaciju toplovodne mreže i usklađivanja kvaliteta grijanja sa cijenom koja se plaća, ove godine se “Toplana” ipak bori za goli opstanak.
Plan je, naime, bio da se od Evropske banke za obnovu i razvoj uzme kredit od 130 miliona maraka, što bi po predviđanjima uprave bilo dovoljno za stabilno poslovanje “Toplane”, odnosno prelazak na jeftiniji energent, popravku toplovodne mreže i saniranje dugovanja, međutim, po svemu sudeći ni od tog plana još nema ništa.

Ulaganja neophodna

Već ranije je, od strane gradonačelnika Banjaluka Slobodana Gavranovića postavljano pitanje – kako može da funkcioniše preduzeće koje od naplate zaradi 25 miliona, a na sirovinu, što je u ovom slučaju mazut, godišnje troši 32 miliona. Sa druge strane, ukoliko bi cijenu grijanja podigli na nivo na kojem bi mogli da opstanu, ionako masovna isključenja sa mreže još bi više bila učestala. Iz “Toplane” poručuju da država mora pomoći, kako u restrukturiranju firme, tako i slučaju obezbjeđivanja sredstava, jer u ovom stanju čekati početak zimske sezone bilo bi ravno katastrofi.

Početkom godine, akumulirani gubitak “Toplane” popeo se na 52 miliona maraka, a ukupne obaveze na 62 miliona maraka. Od ukupnih obaveza, krediti su bili zastupljeni sa 32 miliona, kamate na kredite 12 miliona te ostali troškovi.
Što se tiče kredita koji pristižu, u ovoj godini, kako su istakli u rukovodstvu “Toplane”, slijedi obaveza plaćanja 4,8 miliona maraka na osnovu ranije stvorenih kreditnih obaveza, od čega su 2,2 miliona – kamate. (Press RS)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!