Capital.ba

Balkan – dobro područje za ulaganje

02.04.2008. / 12:29

LONDON ,  U novinskim tekstovima o Balkanu neizbežno dominira teška politička situacija u regionu, ali iza složene politike, privrede u regionu rastu, trgovina, ulaganja i plate se povećavaju, a opšta investiciona klima se stalno poboljšava, ocjenio je specijalni koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhard Busek.

U autorskom tekstu za današnji “Fajnenšel tajms” (Financial Times), Busek napominje da su zemlje regiona tokom proteklih nekoliko godina postavile “građevinske blokove opsežne strategije privrednog razvoja, uključujući Sporazum o energetskoj zajednici i regionalni sporazum o slobodnoj trgovini – CEFTA”.

Očekuje se da će većina zemalja održati stope rasta BDP od pet do šest odsto i jednocifrenu inflaciju, navodi Busek i napominje da se više od dvije trećine trgovine regiona odvija sa partnerima iz Evropske unije.

Kreditni rejting raste, opšta investiciona klima se stalno poboljšava, a rezultat je porast direktnih stranih investicija, navodi se u tekstu, uz napominjanje da su Hrvatska i Makedonija svrstane među 10 najvećih reformatora u izveštaju Svjetske banke o biznisu za 2007. godinu, a da se Srbija nalazila na vrhu te liste za 2006.

I antikorupcijske mjere daju rezultat, što se vidi iz poboljšanja rejtinga balkanskih zemalja kod “Transperensi internešenela”, navodi Busek.

Politički i ekonomski izazovi i dalje postoje, ali jugoistočna Evropa je sve bolja destinacija za ulaganje. Međunarodne finansijske institucije, poput Evropske banke za obnovu i razvoj, sve su prisutnije u tom regionu, a nivo optimizma investicionih banaka pokazuje da je Balkan sve privlačnije mjesto za poslovanje, uprkos “mješovitoj političkoj klimi”.

Navodeći šta balkanske zemalje treba da učine da bi bolje iskoristile ove prednosti, Busek napominje da uvođenje jedinstvene poreske stope za preduzeća nije dovoljno da obezbjedi investicije ili ih učini pofitabilnim.

“Kompanije moraju natjerati vlade da postanu svjesne da zavise od dosljedne primjene vladavine prava – pravo na zemlju bi trebalo da bude upravo to, a iskorenjivanje korupcije bi trebalo da bude prioritet”, navodi se u tekstu.

Uz to se napominje da je značajno ulaganje u infrastrukturu ključno za ekonomsko zdravlje regiona i da stoga kompanije moraju insistirati na tome da infrastrukturni projekti poboljšaju transportne rute i snabdjevanje energentima i da se ne koriste u političke svrhe.

“Sve zemlje u regionu su uspjele da uhvate autobus za ulazak u EU”, navodi Busek u članku u “Fajnenšel tajmsu” i dodaje da su “neke rezervisale mjesta unaprijed, dok su ostale uskočile u posljednjem trenutku i još se dogovaraju sa kondukterom oko kupovine karte”, ali da su “sve u autobusu i on se kreće”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!