Capital.ba

Azijski ulagači oprezni, jen oslabio

12.02.2013. / 10:22

azijske berzeTOKIO, Na većini azijskih berzi jutros se trguje mirno, dok su cijene akcija u Japanu snažno porasle jer se očekuje dalje labavljenje monetarne politike i slabljenje jena.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2 odsto. U Australiji, pak, cijene akcija stagniraju, dok su u Južnoj Koreji blago pale. Tržišta u Kini, Hong Kongu i Singapuru danas ne rade zbog kineske Nove godine, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodni trgovinski dan. Na većini azijskih berzi trguje se oprezno, kao i juče na Wall Streetu i evropskim tržištima, jer nema vijesti koje bi znatnije podstakle ulagače.

Snažan skok tokijskog Nikkeija zahvaljuje se, pak, slabljenju jena jer se očekuje dalje labavljenje monetarne politike japanske centralne banke kako bi se ekonomija izvukla iz recesije i deflacije. Na valutnim se tržištima jutros kurs dolara kreće oko 94,20 jena, nakon što je juče dostigao 94,46 jena, najviši nivo od maja 2010. godine. Posljedica je to komentara američkih zvaničnika koji su na tržištu protumačeni kao ‘zeleno svjetlo’ za dalje slabljenje japanske valute.
I dok se Japan našao na udaru kritika iz Njemačke i drugih evropskih zemalja da labavom monetarnom politikom namjerno dopušta pretjerano slabljenje jena kako bi povećao konkurentnost svoje ekonomije, juče je pomoćnica američkog ministra finansija Lael Breinard kazala da SAD podržava nastojanja Japana da suzbije deflaciju. No, istakla je i da bi grupa G7 najvećih svjetskih ekonomija trebala biti predana tome da se kursevi valuta određuju tržišnim snagama, ‘osim u rijetkim slučajevima kada prevelike oscilacije zahtijevaju saradnju’. Uz to, član vijeća Evropske centralne banke Jens Weidermann kazao je juče da kurs evra na sadašnjim nivoima nije precijenjen.
Prije desetak dana cijena evra dostigla je 1,3711 dolara, najviši nivo u 14 mjeseci, no prošle je sedmice oštro pala zbog političke nesigurnosti u Španiji, gdje se vlada našla pod optužbama za korupciju, i Italiji, gdje se bliže parlamentarni izbori. Uz to, ulagače je pokolebala rasprava između Francuske i Njemačke o tome je li kurs evra precijenjen, što smatraju Francuzi, tvrdeći da to šteti ekonomiji evrozone. Jutros se kurs evra kreće oko 1,3380 dolara, otprilike na istom nivou kao i juče u ovo doba. U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena evra skočila je s jučerašnjih 123,80 na 125,70 jena.
O tzv. ‘valutnom ratu’ najvjerovatnije će se raspravljati na sastanku čelnika grupe G20 najvećih ekonomija svijeta u Moskvi u petak i subotu. “Čini se da će sastanak G20 u Moskvi biti fokusiran na ‘valutne ratove’, iako je teško zamisliti što bi se po tom pitanju konkretno moglo učiniti, izuzmemo li neodređeni poziv državama da se ne takmiče međusobno mjerama za slabljenje domaćih valuta. ‘Valutni rat’ rezultat je blage Fedove politike. Odgovor Japana ne može se kritikovati, s obzirom na pad cijena koji ih muči, a Evropa ne može usaglasiti jedinstveno stajalište”, kaže Kit Juckes, analitičar u banci Societe Generale.
Nakon što je juče skočila za 1,3 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila 15-ak centi, na 96,90 dolara po barelu. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!