Capital.ba

Azijske berze porasle, evro pod pritiskom

21.04.2015. / 11:01

azijske berzeTOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija u utorak porasle jer se ulagači nadaju da će nove podsticajne monetarne mjere stabilizovati rast kineske ekonomije, dok je kurs evra pod pritiskom zbog grčkih dužničkih problema.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,1 i 2,2 odsto.

U Južnoj Koreji su blago pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 odsto.

Dobro raspoloženje azijskih ulagača zahvaljuje se jučerašnjem snažnom rastu cijena akcija na Wall Streetu, nakon oštrog pada u petak.

Premda nema baš puno razloga za uspon cijena, najveća svjetska berza pokazuje veliku otpornost, s obzirom na usporavanje rasta američke ekonomije i ne baš blistave kvartalne poslovne rezultate tamošnjih kompanija.

Podsticajno na azijska tržišta utiče i nada ulagača da će se rast kineske ekonomije stabilizovati, nakon dugotrajnog usporavanja, zahvaljujući podsticajnim mjerama monetarnih vlasti.

U nedjelju je kineska centralna banka smanjila stopu izdvajanja obvezne rezerve banaka s 19,5 na 18,5 odsto, već drugi put u posljednja dva mjeseca, čime monetarne vlasti pokušavaju podstaći kreditiranje, a time i rast ekonomije.

Kineski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom je tromjesečju porastao 7 odsto u odnosu na isti lanjski period, najsporije u šest godina.

“Kineske su vlasti očito zabrinute zbog usporavanja rasta ekonomije. Moglo bi biti i dodatnih podsticaja”, kaže Hirokazu Kabeya, strateg u kompaniji Daiwa Securities.

A na valutnim se tržištima dolar oporavlja, nakon što je danima bio pod pritiskom zbog naznaka usporavanja rasta američke ekonomije, zbog čega je sve manje vjerovatno da će centralna banka Fed povećati ključne kamatne stope već u junu.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros je dostigao 97,95 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 97,43 boda.

Pritom je prema japanskoj valuti kurs dolara skočio na 119,40 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 118,80 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,0787 na 1,0730 dolara.

Evro je pod pritiskom grčke dužničke krize jer Atina i njeni partneri iz evrozone još uvijek nisu postigli napredak po pitanju reformi koje bi Grčka trebala provesti kako bi dobila novu pomoć kojom bi izbjegla bankrot i izlazak iz evrozone.

Grčkoj ponestaje sredstava, pa je juče vlada naložila lokalnim jedinicama i državnim preduzećima da sredstva deponuju u centralnu banku uoči isplate plata državnim službenicima krajem aprila i dospijeća MMF-ovog kredita početkom maja.

Ulagači se plaše bankrota Grčke i njenog izlaska iz evrozone, premda je juče potpredsjednik Evropske centralne banke (ECB) Vitor Constancio kazao da bankrot ne mora nužno značiti i izlazak iz evrozone.

Ministri evrozone sastaće se 24. aprila kako bi pokušali pronaći rješenje za Grčku.

A cijene se nafte stabilno drže nedaleko najviših nivoa u četiri mjeseca, dostignutih prošle sedmice. Na američkom tržištu cijena barela kreće se jutros oko 56,35 dolara, nedaleko prošlosedmičnog vrhunca od 57,42 dolara. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!