Capital.ba

Azijske berze porasle, evro ispod 1,14 dolara

23.01.2015. / 10:31

azijske berzeTOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija u petak snažno porasle, jer se ulagači nadaju da će veći nego što se očekivalo podsticajni program Evropske centralne banke (ECB) oživjeti ekonomiju evrozone, dok je kurs evra prema dolaru pao na novi najniži nivo u 11 godina.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,00 sati bio u plusu gotovo 1 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Šangaju skočile između 0,7 i 1,4 odsto.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu 0,8 odsto, dostigavši novi najviši nivo u osam sedmica.

Nastavak višednevnog rasta cijena akcija ponajviše se zahvaljuje jučerašnjoj odluci ECB-a o uvođenju programa kupovine državnih obveznica za 60 milijardi evra mjesečno. Program će početi u martu, a trajaće do septembra 2016. godine, pa bi ukupna vrijednost programa bila veća od 1.000 milijardi evra.

Ulagači se nadaju da će ovaj program štampanja svježeg novca podstaći rast ekonomije evrozone, s obzirom da dosadašnji pokušaji, od smanjenja kamata ECB-a na rekordno nizak nivo, preko jeftinih dugoročnih kredita, do kupovine imovine, dosad nisu dali željene rezultate.

Zahvaljujući tome, juče je FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija ojačao šesti dan zaredom, dostigavši novi najviši nivo u sedam godina, dok je njemački DAX indeks skočio na najviši nivo u istoriji.

„Mnogi kažu da ovaj program neće odjednom pokrenuti stvari. To je dug put, a ovo je prvi korak“, kaže John Canally, strateg u kompaniji LPL Financial.

Podršku tržištu pružio je jutros i rast cijene nafte na američkom tržištu za 90-ak centi, na 47,25 dolara po barelu, nakon vijesti da je preminuo kralj Abdulah, a da je novi vladar Saudijske Arabije njegov polubrat Salman.

„Kralj Abulah bio je arhitekt sadašnje strategije o održavanju visokog nivoa proizvodnje nafte kako bi se mali igrači izbacili iz igre, umjesto smanjenja proizvodnje. Strah od nepoznatog mogao bi podržati cijene nafte“, kaže John Kilduff iz kompanije Capital LLC.

U pozadini tih događaja prošla je vijest o usporavanju aktivnosti u kineskoj ekonomiji, prema izvještaju HSBC banke, ali i o jačanju deflacijskih pritisaka, što bi tamošnje monetarne vlasti moglo navesti na uvođenje novih podsticajnih ekonomskih mjera.

A na valutnim je tržištima evro pod pritiskom od kada je ECB najavila kupovanje državnih obveznica.

Kurs evra trenutno se kreće oko 1,1370 dolara, a u jednom je trenutku zaronio na samo 1,1316 dolara, novi najniži nivo u 11 godina. Juče u ovo doba kretao se oko 1,1570 dolara.

„Trenutno nema baš puno razloga za kupovinu evra, s obzirom na povećane razlike između dvije ekonomije – dok američka snažno raste, evropska znatno zaostaje. Nedavno smo naučili da se ne borimo protiv centralnih banaka, a ovo je upravo jedan takav slučaj“, kaže Stan Shamu, strateg u kompaniji IG.

Evro je oslabio i prema švajcarskom franku, pa sada vrijedi oko 0,9870 franaka. Cijena evra prema japanskoj valuti pala je, pak, na 134,28 jena, novi najniži nivo u tri mjeseca.

Američka je valuta ojačala prema japanskoj, pa je kurs dolara porastao s jučerašnjih 118,10 na 118,65 jena. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!