Capital.ba

Azijske berze porasle, evro blago ojačao

30.01.2015. / 10:54

azijske berzeTOKIO, Na azijskim su berzama u petak cijene akcija porasle, zahvaljujući jučerašnjem oporavku na Wall Streetu nakon dva dana pada, no ulagači su oprezni zbog anemičnog rasta globalne ekonomije.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Singapuru i Australiji ojačale između 0,1 i 0,4 odsto.

U Šangaju su pale oko 0,3 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto. Od početka mjeseca taj je indeks na gubitku 1 odsto.

Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast berzanski indeksa na Wall Streetu, što se zahvaljuje stabilizaciji cijena nafte i tehničkoj korekciji cijena akcija nakon dva dana pada.

Pozitivno je na tržište uticao i podatak da je broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošle sedmice pao za 43.000, na 265.000, najniži nivo od 2000. godine.

Premda analitičari tako oštar pad pripisuju skraćenoj radnoj sedmici zbog praznika, ti podaci ipak ukazuju na poboljšanje situacije na američkom tržištu rada.

Zbog toga se očekuje nastavak snažnog rasta američke ekonomije. Poslijepodne će biti objavljeni prvi podaci o bruto domaćem proizvodu (BDP) SAD-a u posljednjem lanjskom kvartalu, a analitičari očekuju rast od 3 odsto na godišnjem nivou.

Premda bi to bio sporiji rast BDP-a u odnosu na prethodno tromjesečje, kada je skočio impresivnih 5 odsto, taj bi podatak ipak bio potvrda da je najveća svjetska ekonomija i dalje u zamahu.

Podršku tržištima pruža i stabilizacija cijena nafte. Jutros se na američkom tržištu cijena ‘crnog zlata’ stabilno kreće na jučerašnjim nivoima od oko 44,50 dolara po barelu, nakon što je juče tokom dana skliznula oko 2 odsto, nedaleko najnižih nivoa u šest godina.

Najviše su jutros porasle cijene akcija u Tokiju, premda su najnoviji podaci pokazali da inflacija i dalje slabi, peti mjesec zaredom, ponajviše zbog pada cijena nafte.

No, s druge strane, ulagače su ohrabrili podaci o rastu industrijske proizvodnje u Japanu za 1 odsto, zahvaljujući rastu izvoza, kao i solidni poslovni rezultati kompanija.

“Inostrani faktori i dalje dominantno utiču na raspoloženje ulagača na japanskom tržištu. No, s početkom objava kvartalnih finansijskih rezultata, ulagači se nadaju naznakama boljeg poslovanja kompanija u 2015. godini”, kaže Masaru Hamasaki, direktor u kompaniji Amundi Japan.

A na valutnim tržištima i dalje traju nagađanja kada će američki Fed povećati ključne kamate – polovinom ili krajem godine. Kako druge centralne banke u svijetu ublažavaju monetarnu politiku, zbog slabljenja ekonomije i opasnosti od deflacije, dolar je i dalje snažan.

“Ako treba izvući neki zaključak iz posljednjih kretanja na valutnim tržištima, bio bi to da treba kupovati dolare jer je to i dalje najbolja oklada u globalnom valutnom ratu”, kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.

Ipak, jutros je zamah američke valute oslabio, pa je njen kurs prema japanskoj skliznuo 0,3 odsto, na 117,80 jena.

Dolar je oslabio i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra porasla s jučerašnjih 1,1275 na 1,1325 dolara, odmaknuvši se od 1,1098 dolara, najniže nivoe u 11 godina, na koju je pala početkom sedmice.

Evropska je valuta ojačala i prema japanskoj, pa je kurs evra porastao s jučerašnjih 132,60 na 133,60 jena. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!