Capital.ba

Azijske berze ojačale drugi dan zaredom, dolar oslabio

28.08.2018. / 15:10

TOKIO, Na azijskim berzama u utorak su cijene akcija porasle drugi dan zaredom, zahvaljujući novom rekordu S&P 500 indeksa na Wall Streetu nakon što su SAD i Maksiko postigli dogovor o trgovini.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,6 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cene akcija u Hong Kongu, Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru porasle između 0,2 i 0,6 posto. U Šangaju stagniraju.

Azijskim ulagačima vratila se sklonost prema riziku zahvaljujući jučerašnjem novom rekordu S&P 500 indeksa na Wall Streetu, drugi dan zaredom. Nasdaq indeks, koji je pun tehnoloških akcija, takođe je dostigao nov rekordi nivo.

Dobro raspoloženje na tržištima zahvaljuje se dogovoru o trgovini između SAD-a i Meksika, što je smanjilo zabrinutost ulagača u vezi trgovinskih tenzija između Washingtona i njegovih partnera.

Predsjednik SAD-a Donald Trump objavio je juče da su nakon dugih pregovora o izmjeni Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) SAD i Meksiko zaključili “jako dobar” trgovinski sporazum.

Taj bilateralni sporazum zamijeniće pakt o slobodnoj trgovini (NAFTA) koji je potpisan prije 24 godine.

“Ovo je veliki dan za trgovinu. Ovo je zaista dobar sporazum za naše dve zemlje”, kazao je Trump.

Pregovori o izmjeni NAFTA-e traju godinu dana, a dvije strane su tokom vikenda održale maratonski sastanak kako bi postigle sporazum. Kanada, takođe potpisnica NAFTA sporazuma, nije učestvovala u ovoj fazi pregovora, no pregovori između SAD-a i Kanade počeće uskoro.

Sukobi između SAD-a i njegovih najvećih trgovinskih partnera pritiskaju tržišta u većem dijelu ove godine, pa su držali ulagače u neizvjesnosti uprkos stabilnom rastu američke ekonomije i odličnim poslovnim rezultatima kompanija.

Sada se situacija malo poboljšava, no neki su analitičari i dalje oprezni.

„Vest o sporazumu između SAD-a i Meksika podstakla je sklonost ulagača prema riziku. No, teško je iz toga izvući veću vrednost, s obzirom da SAD i dalje preti svakoj zemlji i postavlja svoja vlastita merila. Oprezni smo prema trenutnom jačanju sklonosti prema riziku i smatramo ga kratkoročnim”, navode analitičari ANZ banke u belešci klijentima.

Analitičari JPMorgana kažu,da je dogovor SAD-a i Meksika pozitivan, s obzirom da se smanjuje rizik od globalnog trgovinskog rata. No, kažu i da taj dogovor nije nužno pozitivan za ishod pregovora između SAD-a i Kine.

Predstavnici te dve zemlje prošle nedjelje su održali dvodnevne pregovore o trgovini, no bez nekog napretka, a sukob dve najveće svjetske ekonomije intenziviran je jer su jedno drugom nametnuli dodatne carine na uvoz robe vredan 16 milijardi dolara.

Tenzije između Washingtona i Pekinga i dalje će, kažu analitičari, pritiskati tržišta.

A na valutnim tržištima dolar slabi treći dan zaredom, od kada je u petak predsjednik američkog Feda Jerome Powell kazao da će američka centralna banka nastaviti s povećanjem kamata, ali postupno, u zavisnosti od budućih gospodarskih pokazatelja.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je jutros na 94,84 boda, blizu najnižeg nivoa u mjesec dana, dok je juče u ovo doba iznosio 95,075 bodova.

Pritom je cijena dolara prema japanskom jenu porasla s jučerašnjih 111,05 na 111,25 jena.

No, američka valuta oslabila je prema evropskoj, pa je kurs evra porastao s jučerašnjih 1,1630 na 1,1680 dolara, blizu najvišeg nivoa u mesec dana.

Cijene nafte posljednjih dana blago rastu. Jutros je cijena barela na londonskom tržištu ojačala 10-ak centi, na 76,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 5 centi, na 68,90 dolara. Hina

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!