Capital.ba

Austrijski investitori zainteresovani za ulaganje

15.06.2013. / 14:38

prijedorPRIJEDOR, Ambasador Austrije u BiH Donatus Kek izjavio je da su austrijske kompanije veoma zainteresovane za investiranje u Republiku Srpsku i BiH, a posebno u dijelove koji će uskoro biti veoma blizu granice EU.

Kek je danas tokom posjete Prijedoru sa gradonačelnikom Markom Pavićem obišao preduzeće “Austronet”, čija je matična firma u Austriji.

“Austrijske kompanije sa pažnjom posmatraju ovaj dio BiH, budući da će ovdje biti granica sa EU veoma blizu, a osim zainteresovanosti za poslove infrastrukture i gradnje autoputeva koji su garancija da će svaki posao biti brže i lakše obavljen, zainteresovane su za otvaranje firmi za rad na završnim proizvodima“, istakao je Kek.

On je dodao da je više puta boravio u prijedorskom “Austronetu” koji je šampion međunarodne saradnje i modernom tehnologijom proizvodi robu po svjetskim standardima.

“To je investicija Austrije vrijedna oko 5,5 miliona evra koja je poboljšala izvoznu sliku BiH, a što je veoma bitno za jednu zemlju koja ima manje od 50 odsto pokrivenosti uvoza izvozom“, rekao je Kek.

On je dodao da firme “Austronet” i “Austroterm” u Bihaću stavljaju Austriju na prvo mjesto investicionih zemalja u BiH.

Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić istakao je da je “Austronet” izuzetan primjer kako lokalna vlast ne obavlja čisto administrativne poslove, nego je izvozno orijentisanoj firmi koju su zajednički napravila Austrija i poslovni ljudi iz Prijedora pomogla da se svake godine širi i razvija.

“Ovom posjetom smo željeli da ukažemo na pozitivan primjer kako se investira, ulaže i razvija“, rekao je Pavić.

On je dodao da je, budući da je Prijedor ovih dana proglašen za najbolju destinaciju za ulaganje u Republici Srpskoj, firma “Austronet” primjer da je prepoznala Prijedor kao destinaciju za investiranje.

“Mi smo se našim odnosom prema `Austronetu` odužili i mi nismo suparnici nego partneri koji smo napravili nešto čime su zadovoljni poslodavci, ali i zaposleni radnici”, istakao je Pavić.

Direktor “Austroneta” Enes Kahrimanović rekao je da je “Austronet” počeo sa radom 2007. godine i to sa jednim radnikom, a sad šest godina kasnije ima 53 radnika.

“Imamo 8.000 metara kvadratnih proizvodnog prostora i uložili smo u proteklom periodu oko 10 miliona KM. To je doprinijelo da smo 2010. godine bili najveći izvoznik u BiH, a ove godine smo među 100 najvećih firmi na rang listama mnogih poslovnih novina”, istakao je Kahrimanović.

On je potvrdio da 96 odsto proizvodnje koju čine zaštitne mreže za poljoprivredu i građevinarstvo, te sunčana jedra, posredstvom matične kuće u Austriji stiže na tržište EU i mnogo šire.

“Austronet” proizvodi za poznate građevinske firme kao što je “Baumit”, “Štrabag”, “Fekl”, “Vilson”, “Hed”, “Adidas”, te “BNP Paribas“, koji je najveći sponzor teniskih turnira.

“Naše mreže bile su prošle godine na sporednim terenima `Rolan Garosa`, a opremamo i koncertne bine kao što je bilo na koncertu `Metalike`, Robi Vilijamsa, te bine na velikim takmičenjima kao što je Svjetsko prvenstvo u fudbalu u Njemačkoj, kasnije i u Južnoafričkoj Republici, Evropsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj“, rekao je Kahrimanović.

Ambasadoru Austrije u BiH ovo je bila oproštajna posjeta tokom koje je sa gradonačelnikom Prijedora obišao i Mrakovicu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!