Capital.ba

Arsić: Dobro je što dinar pada

19.03.2012. / 14:56

BEOGRAD, Ukupan efekat dosadašnjeg slabljenja dinara prema evru je pozitivan zbog povoljnog uticaja na izvoz, a samim tim i na kretanje platnobilansnog deficita zemlje.

To je ocijenio glavni i odgovorni urednik “Kvartalnog monitora” Milojko Arsić.
Slabljenje dinara utiče na povećanje inflacionih pritisaka, povećava troškove servisiranja kredita, ali istovremeno stimulativno djeluje na izvoz i destimulativno na uvoz, dakle poboljšava stanje platnobilansnog deficita, rekao je Arsić novinarima.
Ako imamo u vidu sve ove efekte koje izaziva slabljenje kursa, ja ocijenjujem da je dosadašnji efekat pozitivan, a najvažniji je to što će uticati na smanjenje platnobilansnog deficita koji je relativno značajno porastao tokom prethodne godine i koji ćemo vrlo teško finansirati s prilivima kapitala u ovoj godini, precizirao je on.
Predstavljajući novi broj “Kvartalnog monitora”, Arsić je naveo da je glavni razlog slabljenja dinara krajem prošle i početkom ove godine visok deficit u tekućem bilansu koji ne može da se finansira prilivom kapitala, dok su očekivanja i nepovjerenje investitora za sada od drugorazrednog značaja.

Uvođenje evra je ekonomski nepovoljno rješenje sve dok je produktivnost srpske privrede znatno manja od produktivnosti vodećih evropskih privreda, a Grčka, Španija i Portugal riješile bi veliki dio svojih problema kada bi imale nacionalnu valutu, naveo je Arsić.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Boško Živković ukazao je da se veza između kursa i inflacije pojačava kada se ubrzava slabljenje kursa i “ona je u uslovima kad kurs miruje relativno slaba, primjećujemo da se taj prenos uticaja promjena kursa na cijene pojačava, ali smatram da on još nije dramatičan”.

“Interesantan fenomen u vezi s tim je da su značajna poskupljenja registrovana baš na proizvodima kod kojih je gotovo zanemarljiv uvozni input, prema tome veliki dio sadašnjih poskupljenja se ne može objasniti promjenama kursa”, naveo je Živković.
Prema njegovoj ocjeni, fiksiranje kursa na sadašnjem nivou, kako su predlagali pojedini ekonomisti i biznismeni, dovelo bi do brzog trošenja deviznih rezervi i kraha režima fiksnog kursa, dok bi fiksiranje na znatno višem nivou od sadašnjeg enormno povećalo troškove servisiranja deviznih dugova i pokrenulo inflaciju.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!