Capital.ba

Armija činovnika raste za 200 radnika

11.12.2012. / 7:30

BANJALUKA, Agencija za državnu službu BiH raspisala je ove godine oko 120 konkursa za popunjavanje radnih mjesta u institucijama BiH, koji su otvorili put za zapošljavanje više od 200 radnika na državnim jaslama, među kojima su najbrojniji saradnici i savjetnici.

Institucije BiH zapošljavaju više od 22.000 radnika za čije se plate godišnje troši više od pola milijarde maraka, ali to ne predstavlja prepreku da se nastavi sa zapošljavanjem u administraciji.
Konkursi zatrpani prijavama
Da građani državu smatraju najboljim poslodavcem pokazao je i broj prijava na konkurse. Zabilježeno je da je za jedno radno mjesto u administraciji stizalo i po nekoliko stotina prijava. Prosječan broj prijava na konkursima je između 130 i 150, a za neka radna mjesta dostigne i 300 do 400.
Raspisani konkursi su pokazali da veliki broj ministarstava, agencija, direkcija, kancelarija i ostalih organa na nivou BiH traži stručne saradnike, rukovodioce sektora, pripravnike, ali i direktore i njihove zamjenike.
Prema podacima Agencije za državnu službu BiH, ove godine je završen 51 konkurs koji je omogućio da više od 100 ljudi dobije posao u institucijama BiH.
Trenutno je u postupku više od 60 konkursa, kojima će biti popunjeno oko 130 mjesta. U međuvremenu je otvoreno još deset konkursa za prijem 13 osoba.
Institucije BiH, koje već zapošljavaju čitavu armiju radnika, ove godine su iskazale potrebu za zapošljavanjem stručnih saradnika za informaciono-dokumentaciono-izdavačke poslove, finansije, javne nabavke i informaciono-komunikacijske tehnologije, sukcesiju finansijske imovine i obaveza bivše SFRJ i slično.
Pomama za stručnim saradnicima
Parlament BiH je tražio stručne savjetnike, između ostalog, za pripremu sjednica Predstavničkog i Doma naroda, programiranje i projektovanje, prevodioce za francuski i engleski jezik, lektora za “bosanski” jezik i saradnika za publikacije.
Direkcija za koordinaciju policijskih tijela tražila je stručne savjetnike za potrage i izručenja i stručnog savjetnika za ukradena vozila, a Direkcija za evropske integracije BiH stručne saradnike za istraživanje, politička pitanja, državnu pomoć i obrazovanje iz oblasti evropskih integracija.
Ministarstvu inostranih poslova BiH trebalo je saradnik za internet stranicu i pomoćnik ministra u sektoru za opšte poslove, a stručnog saradnika za uređivanje veb stranice i unošenje podataka tražio je Sekretarijat Parlamenta BiH.
Koliko su institucije poželjne i koliko se često konkursi za radna mjesta raspisuju, pokazuju podaci iz avgusta, kada je samo za 15 dana raspisano šest konkursa, koji su uhljebljenje u institucijama omogućili za deset novih radnika.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH Boško Tomić kazao je “Glasu Srpske” da se ne bi smjelo olako potezati za zapošljavanjem novih radnika u administraciji i da bi bilo puno pametnije da se kroz unutrašnju preraspodjelu pronađu rješenja za nedostatak kadra. Prema njegovim riječima, nova zapošljavanja ne dolaze u obzir, ako se zemlja želi izvući iz krize.
– Ne treba primati nove radnike, već praviti preraspodjelu u okviru službi i institucija – rekao je Tomić i naglasio da BiH ionako ima previše zaposlenih u administraciji u odnosu na njenu veličinu.
Troškovi i zaposleni
U dokumentu okvirnog budžeta institucija BiH od 2013. do 2015. godine, koji je usvojio Savjet ministara, navodi se da je za bruto plate i naknade u institucijama BiH planirano da u 2014. godini bude izdvojeno oko 530,3 miliona maraka, što je za 5,1 milion više nego ove godine. Ti troškovi za 2015. godinu projektovani su na 529,9 miliona KM.
Kada je riječ o broju zaposlenih procjenjuje se da će iduće godine u institucijama na nivou BiH biti zaposlena 22.493 radnika, 2014. njih 22.515, a u 2015. godini administracija bi trebalo da broji 22.467 radnika. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Armija činovnika raste za 200 radnika

    1. dragan

      sami nerdnici, svaki drugi covjek koji je zaposljen kod nas je neki ekonomista a ekonomije nam nigdje. i jos strajkuju, pedeset posto bi njima trebalo umanjit plate. imamo ekonomista i pravnika koji nikom netrebaju osim svome djep a doktore dovodimo iz srbije. skoro sam trazio odjacara i nisam uspio nac, covjeka koji mi je trebo da se mogu ogrijat nema medjutim na svakom salteru sjedi neki ekonomista ili pravnik sa olokom u ruci i tuje da ti otme pare za svoj nerad koji nikom netreba.