Capital.ba

Arbitraža: Aggarwal traži od BiH 40 miliona dolara!

28.09.2017. / 14:19

– Aggarwal i Gupta Neete tvrde da su prevareni prilikom kupovine akcija „Krajina osiguranja“
– Mandić: Dobili smo tužbu i obavijestili institucije RS
– U RS teče krivični postupak protiv Agarwala i Gupte Neete

BANJALUKA – Indijski državljani Naveen Aggarval i Gupta Neete te  njihova kompanija Usha Industries iz Nju Delhija pokrenuli su arbitražni spor protiv BiH „težak“ 40 miliona dolara tvrdeći da su prevareni prilikom kupovine akcija „Krajina osiguranja“, ekskluzivno saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.

Indijski državljani podnijeli su zahtjev za arbitražu 18. septembra po pravilima UNCITRAL-a, a u skladu sa Sporazumom između BiH i Indije o unapređenju i zaštiti investicija.

U tužbenom zahtjevu Aggarwal i Gupta Neete tvrde da su netačne informacije koje su o „Krajina osiguranju“ bile navedene u prospektu prilikom emisije akcija, a koje su oni kupili.

Navode da su tek nakon kupovine saznali da je cijena akcija bila “naduvana” i da nije odgovarala stvarnom stanju. U prilog svojim tvrdnjama naveli su i da je Okružni privredni sud u Trebinju presudio u njihovu korist po tužbi koju su podnijeli protiv „Krajine“, a u kojoj su, takođe, tvrdili da informacije u prospektu nisu bile tačne.

Naveli su i da su o tome upoznali vlasti, ali da su one odgovorile serijom aktivnosti kažnjavanja s ciljem smanjenja vrijednosti njihove investicije i preusmjeravanja klijenata u konkurentska osiguravajuća društva, te uskraćujući im pravo da kao akcionari upravljaju ovim društvom.

Tvrde da je ovakvim ponašanjem vlasti prekršen Sporazum između BiH i Indije o unapređenju i zaštiti investicija te su zbog toga pokrenuli arbitražu.

„Kao direktan rezultat povrede ovog sporazuma vlasnici „Krajina osiguranja“ su imali štetu od najmanje 40 miliona dolara“, navodi se u tužbenom zahtjevu.

Mandić: Vjerovatno na čeka još jedna arbitraža

Pravobranilac BiH Mlađan Mandić rekao je danas za CAPITAL da je prije oko mjesec dana dobio tužbu i da je već proslijedio Vladi RS, Pravobraniocu RS, te „Krajina osiguranju“.

Istakao je da su mu iz Ministarstva finansija RS već poslali dopis u kojem su naveli da nema osnova za arbitražu te da je u RS u toku krivični postupak protiv Naveena Aggarwala i Gupte Neete.

„BiH ima potpisan sporazum sa Indijom o zaštiti investicija, a on je indijski državljanin, tako da nas vjerovatno čeka još jedna arbitraža. S obzirom na to da se radi o preduzeću koje je u vlasništvu RS, vjerovatno će Savjet ministara i Vlada RS potpisati sporazum da Vlada RS vodi kompletan postupak, a da Pravobranilaštvo BiH ima samo nadzor nad tim“, kazao je Mandić.   

Kazao je da je ovo vrlo komplikovan postupak, ali da je Ministarstvo finansija RS već dalo izjavu u vezi sa tim i da smatra da nema razloga za arbitražu.

„Čim sam dobio tužbu, tražio sam objašnjenje od Vlade RS. Između ostalog, tu su naveli i da je u toku krivični postupak protiv Aggarwala“, rekao je Mandić.

Kazao je da BiH u roku od tri mjeseca treba da odgovori na tužbu, a da je u tom periodu moguće rješavanje spora mirnim putem.

Advokat iz Bijeljine Dražen Nikolić koji se bavi međunarodnim pravom rekao je za CAPITAL da se arbitražni postupak po pravilima UNCITRAL razlikuje od drugih postupaka arbitraže u tome što ne postoji institucionalno vođenje arbitraže kao što je to, na primjer, slučaj u postupcima koji se vode pred Arbitražnim tribunalom Međunarodne trgovinske komore u Parizu (ICC).

„Dakle, ne postoji tijelo kome se podnosi tužba, nego se tužba podnosi direktno tuženom, te se shodno pravilima UNICITRAL na ad hoc način biraju i arbitri i osoblje koje će voditi računa o administraciji i obavljati sekretarske postupke. Prvi korak, u konkretnom slučaju, koji BiH treba da učini jeste da da odgovor na tužbu, te da preduzme aktivnosti radi odabira jednog arbitra koji će učestvovati u radu arbitražnog vijeća“, rekao je Nikolić.

„Smatramo da su organi RS u pravu, a na arbitrima je da o tome odluče“, kazao je Mandić.

Direktor „Krajina osiguranja“ Elmedin Đuzel kaže za CAPITAL da nema informaciju da je Aggarwal pokrenuo spor.

„Čuli smo da je slao neke dopise Predsjedništvu BiH i Savjetu ministara, ali zvanično ništa dobili nismo“, rekao je Đuzel.

Naveen Aggarwal i Gupta Neete su krajem 2015. godine, za 6,9 miliona KM kupili većinski paket akcija „Krajina osiguranja“, a odmah po preuzimanju donijeli su niz spornih odluka zbog kojih su bili pod konstantnim nadzorom Agencije za osiguranje RS, a kasnije i Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

Agencija za osiguranje RS je krajem jula prošle godine uvela vanrednu upravu u ovo društvo zbog niza nezakonitosti koje su počinili vlasnici iz Indije, a nakon što je i Komisija za hartije od vrijednosti RS utvrdila da su Aggarwal i Gupta Neete djelovali zajedno pri kupovini, obavezala ih je da objave ponudu za kupovinu preostalih akcija „Krajine“. S obzirom na to da to nisu učinili zabranjeno im je pravo glasa na Skupštini akcionara, a upravlajnje ovim društvom ponovo je preuzela Investiciono – razvojna banka RS kao najveći pojedinačni akcionar.

                                          

CAPITAL: M. Čigoja, Lj. Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Arbitraža: Aggarwal traži od BiH 40 miliona dolara!

    1. Pokret Srednji Prst

      Pazite, u jednom momentu za direktora Krajina Osiguranja dolazi izvjesni Vlačo. Neko ga, kao slučano, izvuče iz rukava, kao zeca u cirkusu, da bi sredio stanje i firmu postavio na zdrave noge.
      Kad je čovjek vidio u kakvom osinjem gnijezdu je završio, pobjegao glavom bez obzira. Neko ko je i varen i pečen na vađenju vrućih kestena iz vatre. Čak i u gorim situacijama od one u Krajina osiguranju.
      Pošto se ni u cure dijete ne nađe slučajno, tako i ovdje nije bilo slučajnosti.
      Ako bi neko izanalizirao životni put i radne biografije Novića, Špirića i Vlače shvatio bi da tu nešto “smrdi”.
      Nagradno pitanje: kakve sad pa veze imaju Nović i Špirić sa Krajina osiguranjem.
      Aggarvala ćemo, za sada, isključiti jer je on i tako u toj priči “grebač Rumene Kadulje”.
      Pazite, neko se sjetio Indije (vjerovatno zbog sporazuma BiH – Indija), a neko Južnoafričke republike (jedan naš prepošteni političar na državnom nivou), a o raznim : Kipar, Švajcarska, razna “nevina” ostrva, itd. da i ne govorimo.
      Možda u slijedećem nastavku.
      Našim bivšim debeovcima nije strana riječ ni “špijunaža” ni “kontrašpijunaža”, pa se vjerovatno ne uzbuđuju puno kad nešto slično pročitaju. Na vrijeme su sklonili ogromne pare u inostranstvu za koje su znali samo oni (i imali šifre), i oni koji su ih postavljali na te pozicije ali, na udbašku radost, nisu više među živima.

    2. Re istina

      Da banjalučka ljepotica vrijedi, vrijedi 40 mil. usd, najmanje.

    3. Istina

      Istina je, i realno, da je kod nas pravne države ko što nije, ovaj indijac koji je posudio svoje ime i prezime ovim našim a svetski loptama, da on duguje Kraj. Osiguranju 40 mil. Dolara za prouzrokovalo štetu, za izgubljenu zaradu, za narušen brend, koji je u svijetu najskuplji, i za naknadu radnicima za najstrašniji ” zločin” koji je nad njima vršen.Zašto niko ne priča o tome, kolika je stvarno nanešena šteta Krajini? Neće to platiti ni indijac ni država, to placa narod.

      • Karanfil se na put sprema

        Istina, vjerovatno istina je da je neko naš za male pare kupio Krajina osiguranje, i za to upotrebio Indijanca (ono kao zec u onim revijalnim trkama).
        Istina je da je Idijanac (namjerno kažem Indijanac a ne Indijac) po nečijem nalogu “transfernim cijenama” izvukao velike pare na račune u inostranstvo (vi u Krajina osiguranju znate koliko).
        Istina je da naš preko Indijanaca sada traže 40 miliona, da bi u zavržnici dobili 20. Ako naši još ostanu na vlasti.
        Istina je da se ide na to da se vrijednost Krajina osiguranja vještački svede na simboličnu, i da je onda ti isti “naši” kupe za bagatelu (scenario već viđen u mnogim drugim slučajevima “privatizacije”).
        Nakon te operacije, naši će za male pare da doću do ogromnog bogatstva u nekretninama, i ne samo, i portafilja klijentele kakve takve), nakon čega će promijeniti ime Krajina osiguranja u neko drugo.
        A vas poštenih zaposlenih u Krajina osiguranju, ili više neće biti (otićete u penziju), ili će vas kupiti pošto se parama i tako sve kupuje.
        Oni koji ne odu u penziju, ili ih se ne bude moglo kupiti, kad vide propast, i sami će napustiti firmu.

    4. Zvezdan

      Ovdje ima jos uvijek onih koji vjeruju da je indijac pravi vlasnik.
      Ljudi, shvatite jedno, ni jedan pravi strani investitor ne dolazi u ovu nasu vukojebinu. Sve je pranje para ili, kao u slucaju Indijaca, o “pozajmljivanju imena”. Iza indica stoje nasi tzv tajkuni, koje mozda gledamo svaki dan na TV. Dao bih se kladiti da ce se s njim, kao fol, napraviti nagodba i da ce mu se platiti najmanje pola od onog sto trazi.

    5. re-strina

      Neka pita Sajiće i Monet broker, i neka od njih traži odštetu.On nije došao sam, ovi naši ga dovedoše.Svaki ozbiljan investotor kad ulaže svoj novac pravi ekspertize oko ulaganja, načina ulaganja i potpuno revidiranog izvještaja firme bar u poslednjih pet godina.Ovog indijca zaskočiše tamo neki radnici, i pobrkaše im lončiće.Pa se pokrene istraga, pa se utvrdi kako i na koji način se kupiše akcije,pa se desi rješenje kom.za hartije,pa se napokon u našoj državi pokrenuše istrage, iako u konačnici nemoraju da budu sprovedene.Tako to kod nas funkcioniše.Da mi je vidjeti, ko bi u tom slučaju mogao da stane na crtu komisiji za hartije od vrijednosti i pokuša osporiti najtemeljniji i najstručniji nalaz ikad urađen.Paradoks, kupio napumpane akcije cca 7 mil. a traži 40 mil.USD.Da li institucije države mogu sebi da dozvole ovakvu glupost.A da je Krajina atraktivna, jeste, prava banjalučka ljepotica.

    6. strina

      Moja strina veli, jebo te onaj ko te doveo.Dobićeš te pare ali možda u linburgu, nemoj da te zaskoče neke veće i jače tužbe.Pripazi se indijče, nije ovo Indija i tvaja kasaba.Uradio si šta si uradio, i sad ćeš snositi posledice.KHOV je uradila maestralni izvještaj o načinu kupovanja akcija Krajine, neoboriv izvještaj.Tužbu može privatno podnijeti protiv tadašnje vrlo stručne direktorice Mile G., tu ćemi te zdušno podržati.

    7. Muko moja predji na drugoga

      Cuj molim te ulozio zahtjev za arbitrazu. Pa da li je on normalan? Kupi macka u vreci preko tamo nekog posrednika, ne utvrdi pravo stanje, dodje napravi haos u poslovanju i prema zaposlenim, pokusa sve pare vratiti na svoje racune, i onda bi za dz da dobije imovinu koju bi prodavao. Radnike na svaki moguci nacin sikanirao, vrijedjao, psihicki maltretirao, a kao slag na tortu na iste dovodio “kojekakve” bjelosvjetske lopuze i podijelio otkaze, a sad bi da tamo neko neutralan donese odluku o svemu. E pa, da li tu ima i truna postenih namjera i olicenja jednog stranog investotora koji zeli da se njegov ulozeni kapital uvecava. Nista manje nego skoro deset pita vise trazi nego sto je ulozio, a da ni jednim poslovnim potezom nije pokusao da normalno radi, poslije, upravlja firmom. Koji apsurdi, covijek za manje od cetiri mjeseca unisti sve sto se stvaralo decenijama i trazi sad arbitrazu i naknadu od 40 miliona dolara. A sta misli kako bi on nadoknadio prouzrokovanu stetu i izgubljenu zaradu i dobit…. Neka se upita sta je uradio, a sta trazi! Koji arbitar nece shvatiti poentu cijele price?

    8. Pokret Srednji Prst

      Ovi nasi sibicari od politicara u RS rade po principu da prvo puste stranog investitora do nivoa kad vise nema nazad, a onda cine sve da mu zagorcaju zivot i natjeraju ga da se povuce. nakon sto je prethodno ulozio pare.
      Takvih primjera ima puno.
      Oni, nasi sibicari politicari, najcesce od takvih transakcija imaju ogromne licne koristi (vidimo koja je otimacina oko krajine od strane upravo nasih politicara), jer u sahovskoj zavrsnici atraktivne firme ili nekretnine zavrsavaju u njihovom vlasnistvu.
      Osim ako se, kao u slucaju Ceha i TE Gacko, ne nadje “kompromis” i neko ne mazne vilu u Beogradu i slicno. Vidjecemo kako ce se zavrsiti arbitraza za hidrocentrale na Vrbasu, i ostale.
      Politicare ne brine sta ce biti jer ce stetu i tako platiti drzava.
      Koliko su nasi politicari sibicari i nestrucni, govori i podatak da su izjavili da su protiv Indijca pokrenuli krivicni postupak zbog nezakonitog poslovanja.
      Cak i ako je to osnovano, nema nikakve veze sa onim sta tvrde Indici, odnosno da su prevareni kod prikazivanja vrijednosti akcija koje su kupili.
      radi se o dvje razlicite stvari, i nasi bi zamjenom teza i mjesanjem baba i zaba da pokriju vlastiti (ne)rad, a najcesce kriminal.
      Zabog ovakvog, i slicnih slucajeva niko pametan vise ne ulaze u RS osim ako ne pere pare.