Capital.ba

Analiza: U koji sektor su stranci najviše ulagali u Srbiji

19.08.2013. / 7:05

novac bankaBEOGRAD, Neto priliv stranih direktnih investicija (SDI) u Srbiji u drugom tromjesečju bio je 139 miliona evra. Time je priliv u prvoj polovini godine dostigao 294,3 miliona evra, navedeno je u avgustovskom Izveštaju o inflaciji Narodne banke Srbije.

Najviše je investirano u preradjivačku industriju – 22,5 odsto, sektor saobraćaja i skladištenja – 22,4 odsto, trgovinu – 17,1 odsto, građevinarstvo – 16,1 odsto i poslove s nekretninama – 12,4 odsto.

U drugom tromjesečju priliv kapitala je ostvaren po osnovu SDI i zaduživanja države putem korišćenja finansijskih kredita, dok je po osnovu portfolio investicija zabilježen neto odliv. Takodje, NBS, banke i preduzeća su smanjili svoje kreditne obaveze prema inostranstvu.

Po osnovu portfolio investicija zabilježen je neto odliv u ukupnom iznosu od 346,7 miliona evra. Najveći dio odliva odnosi se na prevremenu otplatu dela duga prema Londonskom klubu povjerilaca od 400 miliona dolara. 

Najava američkih Federalnih rezervi (FED) o smanjivanju programa kvantitativnih olakšica uslovila je povećani otpor investitora prema riziku na međunarodnom tržištu, koja se odrazila na izostanak interesovanja nerezidenata za ulaganja u državne hartije od vrednosti, odnosno na povlačenje iz postojećih ulaganja na domaćem tržištu od kraja maja.

Rezidenti su se po osnovu finansijskih kredita u toku drugog kvartala neto razdužili prema inostranstvu za 115,7 miliona evra. Pri tome, banke su se prema inostranstvu razdužile za 45 miliona evra, a preduzeća za 112,4 miliona. 

Neto obaveze države prema inostranstvu po osnovu finansijskih kredita povećane su za 41,6 miliona evra zbog korišćenja kredita Evropske investicione banke, Nemačke razvojne banke i Razvojne banke Savjeta Evrope.

Tokom drugog kvartala neznatno je smanjeno i neto zaduživanje preduzeća po osnovu trgovinskih kredita. Po osnovu otplate glavnice duga prema MMF-u zabeležen je odliv u iznosu od 147,6 miliona evra. (Tanjug)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!