Capital.ba

Amerika može da završi kao Zambija

23.07.2011. / 8:35

VAŠINGTON,  Ukoliko Amerika 2. avgusta ostane bez gotovog novca, SAD bi u tom slučaju bankrotirale i dovela sebe i svijet u situaciju bez presedana u istoriji.
Do toga bi moglo da dođe ako Kongres ne izglasa najnovije povećanje granice zaduživanja Sjedinjenih Država, 11. po redu od početka milenijuma.
Koliko je Amerika danas blizu bankrota teško je procijeniti. I dok svijet strahuje od nezamislivih konkretnih posljedica, eventualnog bankrota, agencije za kreditni rejting ne gube pribranost ni u ovom dramatičnom trenutku.
Agencija „Standard i Purs” sredinom aprila je upozorila SAD da će sniziti njen rejting ukoliko ne bude dostignut dogovor. Ovih dana ista agencija najavila je da bi mogla da spusti rejting najjače svjetske ekonomije čak i ako Kongres izglasa novi limit za zaduživanje – ukoliko im se učini da taj sporazum nije „dugoročno odgovoran”.
Mohamed el Erijan, izvršni direktor najvećeg svjetskog fonda obveznica Pimko, kaže da bi „snižavanje vrhunskog AAA rejtinga SAD podrilo bi globalnu ekonomiju, koja je zidana sa Amerikom u svom temelju”. On kaže da bi to izazvalo “ćudljive i nepredvidive reakcije svjetskih finansijskih tržišta, pokrenulo relokacije kapitala po Americi i svijetu, dramatično oslabilo pozicije američke privrede, trgovine i finansijskih institucija i zasigurno uticalo na dalje krunjenje globalnog ekonomskog i finansijskog poretka”.
Agencija Mudiz otišla je korak dalje. „Ako vlada u Vašingtonu bankrotira 2. avgusta, rejting SAD biće 4. avgusta srozan sa AAA na B plus – cijelih 13 poena niže od vrhunskog, što bi kreditnu sposobnost Amerike izjednačilo sa rejtingom Mongolije ili Zambije”, poručila je najmanja od tri vodeće američke agencije za kreditni rejting.
Datum 4. avgust nije izabran slučajno, tog četvrtka na naplatu stiže 90 milijardi američkih državnih obveznica. Ako povjerioci ne budu namireni u potpunosti, niko pouzdano u ovom trenutku ne zna kakva bi mogla biti reakcija onih koji su, verujući u bezbjednost investicija u SAD, ostali kratkih rukava.
U međuvremenu, američki predsjednik Barak Obama već je poručio američkim penzionerima da bez dogovora u Kongresu 3. avgusta neće imati odakle da im se isplate penzije.
Ako Amerika izgubi AAA rejting gotovo sve postaje moguće, procjenjuju na Volstritu. Na domaćem terenu, Amerikanci bi mogli da se suoče sa novim porezima, skokom kamatnih stopa, smanjenjem potrošnje, osekom investicija, novim skokom nezaposlenosti… ali i osjetnim rastom nasilja među gnjevnim, osiromašenim stanovništvom, procjenjuje američka štampa.
Na međunarodnom planu, ko god je poslovao sa američkim bankama, reosiguravao poslove preko američkih osiguravajućih društava, ulagao u tamošnje hartije od vrijednosti… suočio bi se sa naglim padom vrijednosti poslova. U slučaju američkog bankrota, ko bi više vjerovao u dolar kao neprikosnovenu globalnu rezervnu valutu ili u američke hartije od vrednosti kao u najpouzdanije novčano ulaganje?
Da bi izbjegla gubitak pozicije stožera globalnih finansija u ovom trenutku, Amerika će 2. avgusta iznedriti, makar privremeni – novi plafon sopstvenog zaduživanja. Pitanje šta će biti kada se krajem poreske godine, 30. septembra, Amerika suoči sa manjkom od 1,4 biliona dolara – sada nije u prvom planu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!