Capital.ba

Američki izvoz pao lani 4,8 odsto, prvi put od 2009.

06.02.2016. / 18:54

sadVAŠINGTON, Trgovinski deficit SAD je u decembru porastao, pošto je izvoz pao treći mjesec zaredom zbog jakog dolara i širenja slabosti globalne ekonomije, a isti faktori su uticali i na to da lani bude zabilježen prvi godišnji pad izvoza u posljednjih šest godina.

Trgovinski deficit SAD je u decembru porastao 2,7 odsto na 43,4 milijarde dolara, saopštilo je američko Ministarstvo trgovine.

Izvoz je u decembru pao za 0,3 odsto, usljed pada prodaje civilnih aviona, automobila i poljoprivrednih proizvoda, dok je uvoz porastao 0,3 odsto, jer su Amerikanci kupovali više stranih automobila.

U čitavoj 2015, trgovinski deficit je porastao 4,6 odsto, na 531,5 milijardi dolara. Izvoz je smanjen 4,8 odsto, što je prvi godišnji pad izvoza od 2009. godine kada je svijet bio u raljama recesije, dok je uvoz pao za 3,1 odsto.

Američki izvoznici su suočeni sa problemima zbog slabosti globalne ekonomije i jakog dolara, koji njihove proizvode čini skupljim na međunarodnim tržištima.

Veći trgovinski deficit je, kako navodi AP, kočnica za privredni rast, jer znači manju prodaju američkih proizvoda u inostranstvu i veći uvoz strane robe.

Deficit SAD u trgovini sa Kinom je dostigao rekord u 2015. godini, skočivši za 6,6 odsto na 365,7 milijardi dolara, a isto je tako i deficit u trgovini sa EU dostigao rekordnih 153,3 milijarde dolara, skočivši za 7,9 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!