Capital.ba

Akcije NIS-a vrijede uprkos gubicima

23.03.2010. / 19:40

BEOGRAD, Uprkos lošim poslovnim rezultatima NIS-a, građani ne treba da brinu za vrijednost besplatnih akcija jer je njihov otkup po cijeni od 4,8 evra garantovan.

Preliminarni podaci koje je iznio većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, Gaspronjeft kažu da su gubici te kompanije u 2009. dosegli četiri milijarde dinara. Kako se nezvanično saznaje zbog nerješenih imovinskih odnosa sa državom postoji mogućnost da ruski partner svaku neprokinjiženu nekretninu ubilježi kao gubitak čime će vrijednost NIS-a drastično biti smanjena.

Takve najave naročito zabrinjavaju iz razloga što se 1. juna ove godine očekuje izlazak NIS-a na berzu, pa se bezmalo pet miliona akcionara koliko će vrijedeti akcije te kompanije, ako ona sama ne vrijedi ništa?

Ako je za utjehu, prilikom kupovine NIS-a Gaspromnjeft obavezao se da će od izlaska te kompanije na berzu do febuara sledeće godine dati ponudu za preuzimanje besplatnih akcija koje su podjeljene građanima i zaposlenima po cijeni od 4,8 evra.

Nenad Gujanićić, glavni broker Sinteza investa objašnjava da je ta garantovana cijena izvedena je iz kupoprodajnog ugovora kojim je Gaspromnjeft za 400 miliona evra postao vlasnik 51 odsto kapitala

„S obzirom da se Gaspromnjeft obavezao da će preuzeti akcije po ceni od 4,8 evra građani ne treba da brinu da će njihova vrednost makar u tom kratkom preiodu biti ispod tog garantovanog nivoa“, kaže Gujaničić.

Međutim, poštovanje kupoprodajnog ugovora od strane Gaspromnjefta dovodi se u pitanje i zbog toga što srpska strana još uvek nije ispunila svoj dio dogovora. Naime iako je ostalo još tri mjeseca do izlaska na berzu imovinsko stanje NIS-a potpuno je neraščišćeno.

„Gaspromnjeft” koji je preuzeo 51 odsto NIS-a u međuvremenu postao je vlasnik samo 103 objekata od 10.000 nepokretnosti koje direktno ili indirektno Naftna industrija koristi.

Upravo ta neproknjižena imovina kažu u NIS-u predstavlja najveći poslovni rizik u ovoj godini, pa se nezvanično procjenjuje da bi preliminaran gubitak od četiri milijarde dinara lako mogao da naraste i do 35 milijardi dinara.

„Nije dobro ni za kompaniju ni za njene akcionare da nemaju neregistrovanu inovinu. Ova pitanja su direktno vezana za formiranje vrednosti akcija na berzi planirano za jun, jer je teško očekivati da će kompanija, koja ima menje od jedan osdsto aktiva registrovanih kao njeno vlasništvo, imati bilo kakvu značajnu tržištnu vrednost“, kažu u NIS-u.

Republička direkcija za imovinu trebalo bi da te nekretnine prenese na NIS do 1. juna ove godine , kada bi akcije te kompanije trebalo da se nađu na berzi, a kompanija postane otvoreno akcionarsko društvo. To je međutim malo vjerovatno, jer samo 40 odsto imovine koje NIS koristi regiostrovano je kao vlasništvo Republike Srbije, do je 60 odsto ostalih nekretnina imovinsko pravo koje nije blagovremeno registrovano.

Nerješena imovinska pitanja u NIS-u, kao veliki problem nedavno je istakao i ambasador Rusije Aleksandar Konuzin je poručio ruskim investitorima da, zbog potencijalnih rizika, ubuduće budu oprezniji kada je riječ o ulaganju u Srbiju.

Takva izjava ruskog ambasodora, kaže Gujaničić govori dosta i o poslovnoj klimi u Srbiji koja ne izgleda naklonjena stranim investicijama, iako podaci kažu da su upravo investicije jedina šansa Srbije da se njena privreda oporavi.

„Ako većinski vlasnik NIS-a kao što je Gaspromnjeft, koji je došao na naše tžište očito ne samo pukom tržištnom transakcijom nego su i neki drugi faktori bili u pitanju, može da doživi ovakvu sitaciju da kupuje „mačku u džaku“ i da jednostavno NIS ne vredi onoliko koliko je plaćen, onda možemo da se zapitamo u kakvoj situaciji su neki drugi mali investitori u kakvoj situaciji su manjinski akcionari u bilo kojoj kompanijia“, kaže Gujaničić.

On napominje da ni nezvanične infomacije da će Gaspromnjeft zbog nerješenih imovinskih pitanja tražiti od države veći udio u vlasništvu NIS-a ne treba isključiti iz prostog razloga što je i većinski udio u našoj najvećoj energetskoj kompaniji prodat na netržišan i netransparentan način.

„Država će posedovati u svom vlasništvu još 29 procenata akcija te kompanije kada ona pređe u otvoreno akcionarsko društvo i sa tih 29 odsto akcija praktično može da radi šta joj je volja. S obzirom da je prodala većinski paket kako je prodala, ne postoji ni jedna preprka da sa tim preostalim akcijama uradi kako joj je volja“, navodi Gujaničić.

Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko, nedavno je rekao da će proces iznošenja akcija Naftne industrije Srbije (NIS) na berzu će biti “relativno bezbolan“ i obećao da će NIS u 2010. biti profitabilan.

Kretanje vrijednosti akcije bilo koje kompanije dugoročno zavisi od poslovanja, ali zbog loših poslovnih rezlutata i nagomilanih gubitaka u nekom periodu od godinu dana građani zaista ne mogu nadati većoj vrijednosti akcija NIS-a, jasan je Gujaničić.

„Vreme će pokazati šta građani mogu da očekuju, ali definitivno u nekom kraćem vremenskom periodu kad govorimo o periodu do godinu dana teško je očekivati da će suma biti značajno veća od tih 2,5 hilajde dinara po paketu akcija od po pet akcija. Ukoliko NIS bude duguročno poslovao dobro i sa dobitkom, a potom taj dobitak bude iskazivan i pravedno deljen u smislu da akcionari mogu da očekuju neku dividendu možemo očekivati da se vrednost akcija i udvostruči, ali u nekom kratkom vremenskom periodu o nekim velikim sumama zaista ne može biti govora“, tvrdi on.  B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Akcije NIS-a vrijede uprkos gubicima

    1. Pera zdera

      Cena pada samo tako….
      A Rusi obavezni da otkupe sve akcije u februaru 2011. po ceni od 4,8 evra!
      Dobra sansa za brzu zaradu?
      http://www.aikb.net